Profesor Krejčí na konferenci popsal, kam nás dostal kapitalismus. Pak oživil Marxe a Einsteina

20.10.2013 20:37

REPORTÁŽ Je potřeba myslet globálně a držet ideál socialistické federativní evropské republiky. I to zaznělo na Vratimovském semináři ve Frýdku-Místku. Politickou situaci tu hodnotil politolog a publicista Oskar Krejčí.

Profesor Krejčí na konferenci popsal, kam nás dostal kapitalismus. Pak oživil Marxe a Einsteina
Foto: Daniela Černá
Popisek: Oskar Krejčí
reklama

Odborný seminář pořádala Komunistická strana Čech a Moravy. „Dámy a pánové, soudružky a soudruzi, pokusím se být stručný. Mým úkolem na dnešním semináři je promluvit o současné globální politické situaci,“ uvedl svůj proslov Krejčí.

„Budu vzpomínat na článek Alberta Einsteina. Ten článek se jmenuje Proč socialismus? Einstein v tomto článku vysvětluje, jakým způsobem šly lidské dějiny a nazývá dosavadní fázi dějin jako predátorskou. Říká, že neexistují demokratické techniky, které by dokázaly bránit práva před nadvládou kapitalistů. Říká, že v této situaci politické nástroje i demokratické jsou jasně limitovány tím, že existuje kontrola toku informací a jmenuje konkrétně: tisk, rozhlas a školství. Jediným řešením, které v této situaci vidí pro ochranu lidských práv, je vyvlastnění kapitalistů, ovšem dodává, že je třeba zároveň dohlédnout na to, aby byrokracie nezískala kontrolu nad individuálními právy člověka. V souvislosti s možností jaderné války zmiňuje Einstein potřebu vytvořit nadnárodní organizaci,“ doplnil s tím, že tento článek každému doporučuje. Podle Krejčího jsou pak důležitá i tato sdělení: myslet globálně a nezapomínat na ideály.

Fotogalerie: - Vratimovský seminář

Vojtěch Filip na Vratimovském semináři
Miroslav Opálka, lídr kandidátky v Moravskoslezské...
Haló noviny
Ivan David ukázal zeštíhlený stát
Volební hesla KSČM
Na Vratimovském semináři se sešly špičky KSČM. Nec...

Jak myslet globálně? Marx to prý věděl

Důležité je podle Krejčího vnímat situaci s celosvětovým rozhledem. „Česká republika po letech usilovného budování kapitalismu se dostala do situace, kdy jsme dostali za úkol řešit provinční problémy Evropské unie,“ zhodnotil Krejčí.

„Do toho pečují sdělovací prostředky o to, abychom si náhodou ve volbách nepřipomněli, jaká jsou základní témata, například restituce nebo válka v Sýrii. Pokud se tato témata objeví, překryje je virtuální realita spoustou podružných témat. V této iluzi se otázky mezinárodních vztahů se jeví jako bezvýznamné. Pro Einsteina nebylo neřeším to, které nemělo globální rozměr. Mimochodem, tohle je zásadní odkaz Marxův. Marx byl první globalista, první, kdo pochopil, že problémy, pokud mají být řešeny, musí být řešeny jako problémy globálního kapitalismu,“ doplnil s tím, že prožíváme rozpad sociálního státu a pokud má mít sociální stát budoucnost, mělo by jít o model pro celý svět. „Nikde není dopředu dáno, že budoucnost patří sociálnímu státu. Nemá-li se to stát, musíme jako minimum požadovat sociální stát, jako maximum socialismus,“ upozornil politolog.

USA prý nemá budoucnost

V další části svého proslovu pak hodnotil Krejčí ekonomiku USA a Číny. „Podívejme se na dva modely. Ve Spojených státech amerických je hospodářský růst spojen se stagnací průměrné mzdy. Ekonomický růst tak směřuje jen k nejužší vrstvě vlastníků. Spojené státy při péči o střední vrstvy dotáhly zemi tak daleko, že mají do konce roku dosáhnout hladiny 18 bilionů dolarů federálního hrubého dluhu. Nikdo neví, jakým způsobem bude zajišťován život střední třídy. Tento svět nemá budoucnost,“ uvedl Krejčí.

„Podívejme se na alternativu. S úctou hledíme na fascinující ekonomický rozvoj Číny. Přes 30 let je to nejdynamičtější stát světa. To, co se tam odehrává, je nesporně největší ekonomicko-sociální experiment v dějinách. Problém je ale v tom, že když chcete dosáhnout západní životní úrovně v Číně, potřebujete na to dvojnásobek energie a surovin. Něco tu nesedí a nesedí tu něco globálně,“ upozornil. Krejčí také rozebral situaci USA a Ruska v souvislosti s konfliktem v Sýrii. Konstatoval také, že svět se řítí do zvláštní pasti. 

Nesmíme se bát mluvit o ideálech

Na závěr pak Krejčí shrnul i to, jak se dostat ke světlým zítřkům. „Einsteinův článek nám připomněl, že nesmíme zapomínat na své ideály a nesmíme se bát o nich mluvit. On nenabízí, jak dosáhnout socialismu, jak dosáhnout světového státu bez jaderných zbraní, on definuje ideál. Ideál je mírou i pro postupové, pragmatické, taktické kroky, kompromisy, pořád tu musí být ten ideál. Je to socialistická federativní evropská republika. Jaký jiný ideál si můžeme představit? A tím se všechno musí poměřovat. To znamená, myslet globálně a nezapomínat na ideály,“ uzavřel Krejčí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Daniela Černá
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

22:50 Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

Česko objednalo přes Evropskou unii vakcínu proti koronaviru pro 5,5 milionu lidí. Vakcína vyvinutá …