Profesor Martin C. Putna: Noční vlky opravdu vítali kolaboranti

10.05.2016 12:54

„Věčná sláva těm, kdo v neděli přišli na Václavské náměstí patřičně ‚přivítat‘ Putinův propagandistický gang. Pokud se Václavské náměstí stalo místem hrdosti – pak se Olšany staly místem potupy,“ píše v Lidových novinách o nedělním dění v pražských ulicích český literární kritik, profesor Martin C. Putna.

Profesor Martin C. Putna: Noční vlky opravdu vítali kolaboranti
Foto: Repro ČT
Popisek: profesor Martin C. Putna

Ti, co v neděli přišli „přivítat“ propagandistický gang na Václavské náměstí ukázali, že „nejsme všichni ovce. To oni zachránili ve dnech výročí konce války čest českého národa,“ míní profesor.

Naopak do Olšan prý přišli „Putinův propagandistický gang doopravdy přivítat kolaboranti, vyzdobeni jsouce ‚svatojiřskými‘ stužkami jako znamení šelmy. Zdálo by se, že Olšanské hřbitovy na východ od Želivského ulice jsou tak jako tak části Ruska. Trůní zde přece pravoslavný kostelík Zesnutí Bohorodičky, obklopený hroby s nápisy v cyrilici a s pravoslavnými kříži,“ polemizuje profesor.

Právě Olšany ovšem podle Putny dokazují, že je to vše trochu složitější. Pravoslaví prý jednak není žádná „ruská víra“, ale „univerzální křesťanská konfese, k níž se hlásí lidé od Kanady po Japonsko“. Za druhé je třeba mít podle Putny na paměti, že „ti, kdo jako první ulehli na olšanském pravoslavném hřbitově, byli ruští exulanti, tedy ti, kdo uprchli z Ruska před řáděním Lenina, Trockého a Stalina“.

Právě ruští exulanti byli podle autora článku „prvními z těch nesčetných, komu příchod sovětské moci do českých zemí přinesl neštěstí“.

„O kousek dál leží na Olšanech pohřebiště sovětských vojáků. Kdo vlastně byli? Osvoboditelé, kdyžtě přinesli konec nacistické okupace? Nebo okupanti, kdyžtě přinesli začátek sovětské nadvlády,“ táže se Putna.

Sám v tom má jasno. „Byli hlavně oběťmi hnusného režimu, ve kterém vyrostli. Režimu vtloukajícího už dětem do hlavy blábolivé a nenávistné nesmysly marxismu-leninismu. Režimu oslavujícího děsivé exempláře zrůdolidství Lenina a Stalina,“ píše.

„Věčná hanba těm, kdo se dovolávají jejich smrti ve jménu nového impéria,“ uvádí v závěru článku.

Profesor Martin C. Putna je autorem knihy „Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity“, ve které mimo jiné píše, že „český rusista nemá být tím, kdo miluje, obdivuje a do Čech chce přivádět všechno ruské; zvláště pak není podporovatelem ruského a sovětského imperialismu. Český rusista má být tím, kdo ruské kulturní souvislosti hluboce zná – a díky tomu je schopen je kriticky hodnotit. Český rusista má být tím, kdo v ruské kultuře a společnosti podporuje osobnosti a hodnoty, jež stojí na straně svobody člověka, proti režimu, proti státnímu teroru, proti bezduché instituci, proti potlačování svobody svědomí a výrazu“. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: fib

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Polák dělal bordel, dostal přes držku. Feťák se pomočil, dealeři zdrhali, neutekli. Policisté v Hradci ukázali, jak zatočit s drogami. Slídili jsme na Hip Hop kempu

18:52 Polák dělal bordel, dostal přes držku. Feťák se pomočil, dealeři zdrhali, neutekli. Policisté v Hradci ukázali, jak zatočit s drogami. Slídili jsme na Hip Hop kempu

Festival Hip Hop Kemp, jehož 18. ročník se pomalu chýlí ke konci, čeká propad návštěvnosti zhruba na…