Profesor Pafko varuje: Ve zdravotnictví se porušuje zákon. Plus deset procent k platům nestačí

06.05.2016 17:38

Rytíř lékařského stavu, profesor Pavel Pafko, v pátečních Dvaceti minutách Radiožurnálu popsal stav českého zdravotnictví. Upozornil na to, že se ve zdravotnictví porušuje zákon, a to se musí co nejrychleji změnit. Navzdory tomu, že je naše zdravotnictví tak špatně financované, je na velmi vysoké úrovni. Zvláště pokud porovnáváme poměr cena/kvalita, jsme prý na třetím místě v Evropě ze 35 posuzovaných evropských států.

Profesor Pafko varuje: Ve zdravotnictví se porušuje zákon. Plus deset procent k platům nestačí
Foto: wikipedia.org
Popisek: prof. Pavel Pafko
reklama

V úvodu host prozradil, že lékaři mívají i tisíc přesčasových hodin ročně, ačkoli zákoník práce umožňuje maximálně 416 hodin. Je to tedy tak, že je porušován zákon, ale nikdo s tím nic nedělá, protože se neví, jak to řešit. Zákony se ale mají dodržovat, takže profesor Pafko je připraven podpořit protestní akce, které mají na toto porušování zákona upozornit.

„Jestli máme hájit zákony této země, tak musím podpořit vše, co vede k tomu, aby se zákony dodržovaly... Pokud ten systém stojí na nezákonných postupech jednotlivých zaměstnanců, tak je ho třeba nějak změnit,“ zdůrazňoval. Nesmíme mlčet, jestliže budeme mlčet, bude to pořád jen horší.

Deset procent k platům navíc je málo

Naše zdravotnictví se ale nemusí zhoršit, pokud dojde k restrukturalizaci lůžkového fondu a k centralizaci nákupů vybavení, které je opravdu velmi drahé. Povede to jistě k tomu, že některé nemocnice budou zrušeny, ale ty, které zůstanou, budou kvalitnější. Nepochybně i vy, pokud budete vědět, že vám něco je, tak pojede třeba i dvacet kilometrů, pokud budete vědět, že vám pomohou,“ popsal situaci.

Ve vysílání také z úst pana profesora jasně zaznělo, že desetiprocentní navýšení platů lékařů nestačí a doktory to v Česku neudrží. „Neudrží, myslím si, že deset procent není nic podstatného,“ varoval. Jenže k tomu dodal i B a C. „My máme dostatek lékařů. Česká republika má na milion obyvatel více lékařů, než je průměr zemí OECD... Ale ona si sice společnost lékařů váží, jenže je jaksi zappomíná ohodnotit,“ posteskl si. Problém je v tom, že začínáme mít nedostatek sester. Klesá totiž zájem děvčat studovat na středních zdravotnických školách, protože zákon teď vyžaduje ještě tříleté bakalářské studium, pokud chtějí pracovat samostatně. Teď se připravuje novela, podle které bude stačit jen rok vysokoškolského studia k budoucí samostatné práci.

Přestože na tom naše zdravotnictví není po finanční stránce nijak dobře, kvalitou péče předstihuje třeba Velkou Británii. Pokud analyzujeme poměr vydaných peněz a kvality zdravotnictví, tak jsme na třetím místě z pětatřiceti porovnávaných evropských států.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oslavný článek o boji EU proti koronaviru, který vás rozpláče nebo vyvolá záchvat smíchu. Žantovský objevil také s*ině na sociálním účtu a podraz hlupáka Kalouska na celý národ

8:18 Oslavný článek o boji EU proti koronaviru, který vás rozpláče nebo vyvolá záchvat smíchu. Žantovský objevil také s*ině na sociálním účtu a podraz hlupáka Kalouska na celý národ

TÝDEN V MÉDIÍCH Bývalý předseda lidovců, bývalý předseda TOP 09, bývalý ministr financí a bývalý nám…