Profesor Přibáň: Babišovo hnutí, Okamura a KSČM jsou extremisté

11.11.2013 12:03

Profesor práva Jiří Přibáň, který působí na univerzitě v Cardiffu, tvrdí, že podíváme-li se na letošní volby s odstupem, zjistíme, že odhalily rizika současné české ústavní politiky. A to rostoucí odpor vůči politice, nedůvěru v demokratické volby a hlubokou krizi politických stran. Přibáň to píše v komentáři pro Lidové noviny. Dodává, že vnitrostranický konflikt ČSSD může stranu nakonec posílit.

Profesor Přibáň: Babišovo hnutí, Okamura a KSČM jsou extremisté
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Profesor Jiří Přibáň

"Volby ukázaly, že ani Česká republika není imunní vůči politickému extremismu a všeobecnému znechucení politikou a odporu vůči ní, které dnes postihlo více či méně všechny evropské demokracie," píše Přibáň. Za extremistické nepovažuje pouze hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury nebo KSČM, ale má na mysli především hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše. Už volební heslo hnutí ANO "Nejsme jako politici. Makáme!" označuje profesor Přibáň za extremistické tím, že se z vyšších pozic mravních vymezuje proti politice jako takové.

Většinový systém a jednobarevné vlády nejsou cestou

Profesor Přibáň v komentáři pro LN upozorňuje také na mýtus o funkčnosti jednobarevných vlád a nefunkčnosti koalic, což je prý možná poslední omyl postkomunistické naivity. "Funkčnost evropských parlamentních demokracií je zajištěna koaličním vládnutím, které ovšem předpokládá schopnost vyjednat kompromisní řešení a domluvit se na tom, co je všem společně i společensky důležité," píše.

Ačkoli schopnost koaličních kompromisů v české politice chybí, jakákoli změna volebního zákona směrem k většinovému systému by prý otevřela cestu k definitivnímu vybudování oligarchického státu.

Stranický převrat v ČSSD

Poté, co voliči potrestali pravicové vlády, se podle Přibáně dá očekávat přeskupování sil a hledání nových témat i spojenců. Neméně důležité pro další vývoj bude ale i sestavování nové koaliční vlády, přičemž ČSSD je oslabená kvůli vnitrostranickým sporům. "Stranické převraty patří k politice, ale jejich strůjci nesmějí stranu, kterou chtějí vést, oslabovat v klíčových mocenských jednáních. A už vůbec nemohou školácky lhát o svých krocích, úmyslech a spojencích," upozorňuje Přibáň.

Na druhou stranu ale může celý konflikt stranu posílit. "Postaví-li se jednoznačně za svého předsedu, prokážou tím nejen, že jejich strana ještě má rysy politické organizace a ne skupiny totálně manipulované vnějšími silami, ale především, že nebude tolerovat pokusy o převraty stranické ani státní. Právě proto nejen sociální, ale všichni demokraté v této zemi upírají v těchto dnech zraky k ČSSD," uzavírá Jiří Přibáň svůj komentář.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…