Profesor Steiner vzkázal z USA: Oplakáváte oběti pařížského teroru? Irácká invaze si jich vyžádala tisíckrát víc. A podpořil ji i Zeman a Havel

08.01.2016 20:52 | Zprávy

Týdeník Dotyk uveřejnil rozhovor z knihy Karla Hvížďaly Evropa, Rusko, teroristé a běženci, ve kterém mluvil s profesorem Petrem Steinerem. Ten již dlouhou dobu žije ve Spojených státech, měl však hodně co říct k současné situaci v Evropě. A tak se spolu bavili o Ukrajině, o migrační krizi, současném Rusku a také budoucnosti Evropské unie.

Profesor Steiner vzkázal z USA: Oplakáváte oběti pařížského teroru? Irácká invaze si jich vyžádala tisíckrát víc. A podpořil ji i Zeman a Havel
Foto: archiv T. Jirsa
Popisek: Imigranti v Makedonii

Petr Steiner již dlouhá léta žije v USA, Rusko však pravidelně navštěvuje. První věcí, kterou je podle něj třeba si uvědomit, je, že Rusko již dávno není Sovětský svaz a současné nepřátelství mezi ním a Západem již dávno není ideologickým konfliktem.

Steiner tvrdí, že Putin (i přes obavy mnohých odborníků) rozhodně nemá na to, aby podnikl invazi do Evropy. „Putinovo Rusko je – co do své branné síly a zeměpisných oblastí pod jeho kontrolou – se SSSR naprosto nesrovnatelné. A jsou to právě USA, jež svou strategickou převahu neustále navyšují.“

„Stačí jen porovnat holá čísla, aby se obrovský nepoměr mezi těmito dvěma historickými soupeři vyjevil jak na dlani. Jestliže mají Spojené státy zhruba 750 vojenských základen ve 40 zemích světa (Ron Paul jich v roce 2011 napočítal dokonce 900 ve 130 zemích), Rusko má zahraničních základen 9 a z toho jen 2 mimo území bývalého Sovětského svazu,“ řekl Steiner a dodal, že už jen čistě v poměru s armádami NATO nemá Rusko šanci. Obava z ruského vpádu do Evropy je až „dětinská“.

Druhý nedostatek této myšlenky spočívá v tom, že v dobách studené války se jednalo o jasně ideologický konflikt, ten však také již ustal. „Putinovské Rusko je sice státem autoritářským, ale jen marginálně sociálním, a už vůbec ne socialistickým,“ uvedl Steiner s tím, že ani nemá zdaleka tak rozdílnou ideologii vůči Západu, aby bylo nutné ji vyvážet.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

U Moravce: Smějí se nám. Koupí ruskou ropu, prodají nám draho

14:29 U Moravce: Smějí se nám. Koupí ruskou ropu, prodají nám draho

V první hodině Otázek měl Václav Moravec ve studiu živo. Europoslankyně Nikola Bartušek (Přísaha) pr…