Profesor Zelený žaluje. Všichni nadávají na islámský stát, ale všichni s ním kšeftují

05.12.2015 14:23

Ekonom profesor Milan Zelený, dlouhodobě působící v USA, se rozčílil. Kvůli Islámskému státu. Žaluji, že proti němu nikdo efektivně nebojuje, nikdo se neptá, komu prodávají teroristé ropu, kam ukládají peníze, odkud kupují zbraně a tak dál. A nikdo se nesnaží tyto teroristické živiny rázně utnout. Zelený si klade otázku proč? A nabízí řešení.

Profesor Zelený žaluje. Všichni nadávají na islámský stát, ale všichni s ním kšeftují
Foto: Archív Milana Zeleného
Popisek: Profesor ekonomie Milan Zelený

S Islámským státem je třeba bojovat podobně jako s rakovinovým nádorem. Jinak se bude postupně šířit – metastázovat po celém světě. Teroristy je třeba odříznout od živin. Za to, že se dost nebojuje s Islámským státem, viní profesor politiky, ale částečně také média.

„Role nezávislých médií je v boji proti terorismu nezastupitelná: politici přece rádi pózují na křižnících, s bombardéry a na vrtulnících a ještě raději řinčí zbraněmi a ekonomickými sankcemi. Lidé nezávislých médií se však mohou ptát, neoblomně a vytrvale: Kdo to financuje? Kdo to kupuje? Kdo to prodává? Kdo z toho má profit? Kdo lže, kdo mlží, kdo ignoruje a kdo odvádí pozornost od klíčových otázek a nabízí předvolební fráze, s úsměvem? Samozřejmě, že správnými otázkami riskují žaloby, procesy nebo vyhazov – ale proto jsou vlastně nezávislí, ne?“ klade si otázku profesor na blogu Aktuálně.cz.

Celý text najdete zde

Proč se tedy nikdo neptá po tom, odkud berou teroristé náboje, odkud berou zbraně, odkud na ně berou peníze? Proč ještě nikdo nebombardoval ropná pole, ze kterých ropu teroristé odváží a prodávají dál? To vše je třeba zjistit. Jiní experti ale upozorňují na to, že prodej černého zlata teroristům přináší jen část potřebných finančních zdrojů. Asi pětinu. Osmdesát procent finančních prostředků získávají výběrem poplatků a daní na územích, která teroristé ovládají. Bohatnou také z prodeje žen a dětí do otroctví či z prodeje historických artefaktů.

Zelený následně nabízí další cestu v boji s rakovinou terorismu. „Je třeba navrhnout a podpořit ustavení globální, nadstátní a nepolitické organizace inteligenčních a vojenských odborníků Anti-Daesh, která bude mít plný přístup a mandát identifikovat prvotní zdroje financování a podpory terorismu – bez ohledu na stát, jeho osobnosti a jejich geopolitické zájmy. Je čas a je na čase.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

20:47 Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

Moderátorka pořadu 168 hodin České televize Nora Fridrichová vypadla ze zábavného pořadu StarDance h…