Profesor z Kanady: Putin je dementní cvok. Mussolini z Moskvy. Musíme poslat na Ukrajinu vojáky

03.09.2014 11:57

Profesor z kanadské Královské vojenské akademie Ljubomir Lucjuk je přesvědčen, že Západ by měl Ukrajinu podpořit vojensky. Kritizuje USA a Evropu za příliš váhavý přístup a navrhuje, aby se do celé věci vložla kanadská armáda.

Profesor z Kanady: Putin je dementní cvok. Mussolini z Moskvy. Musíme poslat na Ukrajinu vojáky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ukrajiny a Evropské unie
reklama

Anketa

Kterého světového politika byste nejraději nechali zmizet?

hlasovalo: 21320 lidí

„Ukrajina byla napadena Ruskem. Země je cupována na malé kousky. To, co se děje, není jen intervence či invaze. Stejně tak nejde o nějakou novou variantu studené války. Celá situace se dá přirovnat snad jen ke krvežiznivému peklu. Ukrajinský Krym je Ruskem okupován od března. Dělostřelectvo z ruského území ostřeluje a zabíjí ukrajinské vojáky i civilní obyvatelstvo. Naposledy dokonce zaútočily ruské obrněné jednotky a letadla na defenzivní ukrajinské jednotky," konstatuje Lucjuk.

„Ukrajina čelí bývalému členovi KGB, ze kterého se stal na dobu neurčitou prezident Ruska. Putin neustále blábolí o tom, že v ukrajinské vládě jsou zastoupeni nacisté a zatím se snaží na základě rasové příslušnosti vytvořit novou Ruskou říši. Je `Putler`, jak jej někteří Ukrajinci posměšně nazývají, opravdu tak dementní? Dokonce i německá kancléřka Angela Merkelová se svěřila prezidentovi Obamovi s tím, že Putin nejspíš žije v jiném světě. Mussolini z Moskvy je bezpochyby cvok," pouští se Lucjuk ostře do Putina.

„Někteří experti stále upozorňují na to, že Ukrajina není členem NATO. Dobrá, mají pravdu. Ale nezaslouží si ukrajinská demokracie pomoci i v takovém případě? Koneckonců Ukrajina posílala své vojáky bojovat do Afghánistánu, když to Západ potřeboval. Udělali to samé Rusové? Ne! Raději v té době pomáhali zákeřnému režimu Asada v Sýrii. Rusové navíc mají na svých rukách krev 298 nevinných pasažérů malajsijského letadla, které sundali jejich poskoci na zem. Pokud budete chtít vědět o Rusku ještě něco dalšího, zeptejte se Gruzie, která se stala terčem jeho agrese v roce 2008. Nedivme se proto, že Estonsko, Litva a Lotyšsko či Polsko žijí ve strachu. Jsou totiž další na řadě,“ varuje Lucjuk.

Anketa

Má Česko zakázat muslimkám nosit na veřejnosti šátky, burky apod.?

92%
8%
hlasovalo: 16167 lidí

Celý text v angličtině najdete ZDE.

„První tajemník NATO Lord Ismay říkával, že Aliance vznikla proto, aby držela Američany, Rusy a Němce na uzdě. To byl obdivuhodný cíl. Nyní jsme však svědky toho, jak Rusové týrají Evropu, Američané se snaží zbaběle vykličkovat a Němci jsou závislí na sání z plynových struků ruského medvěda. Rusko mezitím oživuje neostalinistické impérium a Washington se stahuje ze světové scény. Tedy s výjimkou Středního východu, kde se ovšem přítomnost Američanů ukazuje jako kontraproduktivní. Mezitím se Ukrajina lehkovážně vzdala svých jaderných zbraní a rovněž zmenšila svoji armádu výměnou za záruku své politické i územní suverenity, kterou jí garantovaly světové mocnosti. Ukrajinci nyní platí účet za svoji naivitu. Naše země byla prodána, opuštěna a zrazena Západem. Byť čas na usmíření jistě brzy přijde," je přesvědčen Lucjuk.

Anketa

Co si myslíte o západních sankcích proti Rusku?

hlasovalo: 41843 lidí

„Země jako Severní Korea, Írán, Izrael a Japonsko se rozhodly bránit svoji suverenitu bez cizí pomoci. Mají k dispozici jaderné zbraně a tím pádem se s nimi jedná jinak. Vždy je totiž lepší mít svůj vlastní klacek, než se spoléhat na cizí. To Putin moc dobře ví. Ruská federace je po zuby ozbrojená. Kéž by na tom Ukrajina byla podobně. Ukazuje se, že sankce uvalené Západem na Rusko se neosvědčily. Většina Rusů je nijak nepociťuje. Západ by musel zajít mnohem dál. To znamená zrušit všechny mezinárodní sportovní akce organizované Moskvou, zmrazit veškeré finanční transakce, ukončit spolupráci mezi vědci. V neposlední řadě vyčistit Paříž, Londýn, Berlín i Řím od všech Rusů. Putinovi Rusové by měli konečně zaplatit," radí Západu přitvrdit Lucjuk.

„Co ovšem Ukrajina naléhavě potřebuje, nejsou jen další sankce. Země potřebuje vojenskou intervenci Západu, aby mohla vyhnat ruské agresory. Pokud mohou Spojené státy nasadit speciální síly v Iráku, proč by tomu nemohlo být i na Ukrajině? Jestliže Obama nevidí prioritu v záchraně Ukrajiny od ruského imperialismu a tedy i faktické záchraně celé Evropy, nejspíš opustil veškeré americké ideály. Tento přístup je z jeho strany velmi krátkozraký a nakonec se mu nevyplatí. Ale to je zároveň přesně ta chvíle, kdy může Kanada zvýšit svůj kredit na mezinárodním poli. Ať Kanada vyšle své vojáky, aby hlídali rusko-ukrajinskou hranici a bránili další ruské invazi. Putin proti takovému kroku přece nemůže protestovat, když tvrdí, že žádná invaze neprobíhá. Kanada by tímto gestem učinila dobrý skutek. A je přece známé, že dobré skutky se člověku vždy vrátí," navrhuje zapojení kanadské armády do rusko-ukrajinského konfliktu Lucjuk ve svém textu publikovaném v ukrajinském deníku Kyiv Post.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

18:34 Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

Prezident Miloš Zeman nadále není přesvědčen, že je jedna verze vyšetřování explozí ve Vrběticích. V…