Profesorka Dvořáková: Lidé se začínají bát. Říkají mi to

13.5.2013 12:50 odp.

V rozhovoru pro Prvnizpravy.cz politoložka Vladimíra Dvořáková zkritizovala pravicové strany za ideologizaci problémů kolem Ústavu pro studium totalitních režimů. Uvedla navíc, že lidé začínají mít strach.

Profesorka Dvořáková: Lidé se začínají bát. Říkají mi to
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková

Podle Dvořákové čím více vláda používá ideologizované nástroje, tím více ztrácí na preferencích. „Není to proto, že by si voliči přáli návrat komunismu, ale protože se problémy velmi dlouho ideologizují a lidi to štve. Je to už čtvrt století po pádu komunismu, a v momentě, kdy jsou zde obrovské problémy a ideologizovat otázku z pohledu jeho návratu už opravdu přesvědčuje jen to jádro pravicových voličů, tak tímto způsobem není možné oslovit další lidi,“ uvedla Dvořáková.

Konstatovala, že s ÚSTRem vědecká komunita nekomunikovala. „Protože výzkum v ústavě byl ideologicky zneužíván. A to velmi silně. Takové 'objevy' jakože Mašínové plánovali atentát na Gottwalda, nebo obvinění spisovatele Kundery, to jsou nesmyslné věci. Nesmyslné na základě přímo zneužívání materiálů anebo neprofesionálního chování,“ řekla.

Současná situace podle Dvořákové připomíná normalizaci. "Jako by zde bylo zastrašování. Pocit, že něco řeknete a dostanete se do potíží. Je i zde pracovní nejistota a mnoho lidí už mi sdělilo, že se bojí někde se vyjádřit či vystoupit. To už by byl další problém a krok jiným směrem, o nějž, doufám, nepůjde,“ myslí si politoložka.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

selhání vlády

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do týdne pád ceny elektřiny. Benzín? Za den. V TV útok na Fialu, jaký zatím nebyl

10:41 Do týdne pád ceny elektřiny. Benzín? Za den. V TV útok na Fialu, jaký zatím nebyl

Cena elektřiny na lipské burze v úterý poprvé překonala 500 euro za megawatthodinu. Televize CNN Pri…