Profesorka Dvořáková: Zeman by si ani neškrtnul, kdyby...

03.07.2013 12:01

Prezident Miloš Zeman nedá na druhý pokus šanci sestavit vládu ani Bohuslavu Sobotkovi, ani Miroslavě Němcové. Uvedla to politoložka Vladimíra Dvořáková v rozhovoru pro server Prvnízprávy.cz.

Profesorka Dvořáková: Zeman by si ani neškrtnul, kdyby...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková
reklama

„V momentě, kdy sociální demokraté řekli – nechceme jít do vlády, tak to bylo v době, kdy TOP 09 říkala, že radši předčasné volby než vládu úřednického typu. A v okamžiku, kdy TOP 09 řekne, že předčasné volby nikoliv, a za situace, kdy sociální demokracie nesežene 120 poslanců na rozpuštění sněmovny ani náhodou, musí tudíž reagovat jinou variantou,“ vysvětluje Dvořáková důvod, proč ČSSD nejprve odmítla pokus o sestavení vlády, ale nyní by ho prý už v druhém pokusu přijala.

Nedomnívá se však, že by jim prezident Miloš Zeman tuto šanci dal, stejně jako ji nedá ani předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové (ODS). „Oni to pověření na sestavení vlády odmítali a popravdě ani v tom prvním kole se nedalo moc očekávat, že Zeman řekne: Tak pane Sobotko, pojďte vládnout. Myslím si, že pan Zeman o tom neuvažoval ani vteřinu,“ domnívá se.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

V situaci, v níž by šanci nedostala ani ČSSD, ani Němcová, politoložka nevylučuje ani možnost dalšího pokusu o sestavení vlády Jiřím Rusnokem.  „Vzhledem k tomu, že tady vládl Topolánek čtyři měsíce v demisi a poté byl znovu jmenován, tak jak to můžete prezidentovi vyčítat, když udělá totéž?“ dodává.

„Samozřejmě Poslanecká sněmovna má šanci něco udělat, když se dohodne a rozpustí. Potom si prezident ani neškrtne. To je jedna věc. Jestli se nedohodnou, tak vytvářejí fantastický manévrovací prostor pro prezidenta,“ zdůrazňuje Dvořáková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…