Profesorka Dvořáková o korupci za současné vlády. Prý se to výrazně zlepšilo

05.12.2015 19:49

Politoložka Vladimíra Dvořáková se pro ProtikorupčníBarometr.cz rozepsala o tom, co se za poslední dobu podařilo v boji s korupcí. Do budoucna prý hledí s mírným optimismem, byť by nechtěla politiky přechválit. Uvědomuje si totiž, jak hlasitě politici před volbami slibovali, že s korupcí zatočí, aby po volbách svůj slib dokázali splnit jen po lítém boji. Bohužel jsme se prý také dozvěděli, že se korupce vyplácí.

Profesorka Dvořáková o korupci za současné vlády. Prý se to výrazně zlepšilo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková

„Sněmovna přehlasovala Senát a přijala stále ještě funkční verzi zákona o registru smluv. Pro naši politiku a společnost je příznačné, jak lítý boj bylo nutno svést o vcelku jednoduchý a srozumitelný zákon, k jehož podpoře se před svým zvolením hlásila drtivá většina poslanců a senátorů,“ upozorňuje politoložka. Podobné drama nás prý čeká při projednávání nové podoby zákona o zadávání veřejných zakázek.

Jinak se prý nic závažnějšího nedělo, pokud odhlédneme od soudního projednává kauzy Oleo Chemical, kde se mluví o vyvádění peněz z Česka do daňových rájů. Stranou zájmu veřejnosti prý bohužel zůstává i opakovaná kritika Nejvyššího kontrolního úřadu, který upozorňuje na to, že si stát neumí říct čeho chce dosáhnout a kolik by to mělo stát, načež později neumí spočítat, zda dosáhl toho, co chtěl s vynaložením co nejmenšího množství finančních prostředků.

„A v kauze dříve odsouzeného ex-senátora Nováka jsme se z médií dozvěděli to, co jsme tušili, že korupce se vyplácí, neboť zdá se, justice není schopna postihnout výnosy z trestné činnosti, jež jsou převedeny do nemovitostí, podílů ve firmách atd., na což si ostatně stěžoval i žalobce v kauze Rath,“ posteskla si profesorka.

Celý text najdete zde

Pokud jde o to, co se bude dít v prosinci, podle Dvořákové je až nebezpečně ticho. Díky tlaku EU budeme muset přijmout již zmíněný zákon o zadávání veřejných zakázek i o boji s praním špinavých peněz. Žádný bojový ryk ale neslyšíme, takže bychom se měli obávat, čeho se vlastně dočkáme. Ještě horší to může být se zákony, o kterých už se dlouho mluví, jako je zákon o financování politických stran, nebo zákon o střetu zájmů, k jejich přijetí nás ale netlačí ten „zlý Brusel“. Musíme si počkat, co nakonec politici stvoří, pokud vůbec něco stvoří. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jste proti lidem. Podvolili jste se. Klaus sejmul Fialovu vládu

12:22 Jste proti lidem. Podvolili jste se. Klaus sejmul Fialovu vládu

U příležitosti oslav 103. výročí samostatného Československa promluvil bývalý prezident Václav Klaus…