Prohlášení zemí G20, které nadzvedlo Ukrajinu. Vše ještě pokračuje

16.09.2023 8:55

Po jednání států G20 vzniklo prohlášení představitelů dvaceti nejsilnějších ekonomik světa, které rozzlobilo Ukrajinu. Americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan teď Ukrajince uklidňoval, že toto prohlášení má smysl. A předložil čtyři důvody. Uklidňování Ukrajinců přichází v době, kdy ozbrojené síly podle serveru Ukrajinská pravda osvobodily Avdijivku u Bachmutu. Poslanec ruské Státní dumy a bývalý zástupce velitele Jižního vojenského okruhu (JVO) generálporučík Andrej Gurulev promluvil o lhaní v ruské armádě, píše americký institut ISW.

Prohlášení zemí G20, které nadzvedlo Ukrajinu. Vše ještě pokračuje
Foto: Jan Šafařík
Popisek: Rozbombardovaný most

Americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan obhajoval závěrečnou deklaraci ze summitu skupiny G20 z minulého týdne, která se vyhnula výslovnému odsouzení ruské invaze na Ukrajinu.

„Všechny státy jsou vázány Chartou OSN a musí se zdržet hrozeb nebo aktivního použití síly za účelem získat území za cenu narušení územní svrchovanosti, celistvosti nebo politické nezávislosti jiného státu,“ stojí v deklaraci přijaté státy G20, mezi které se teď už počítá i Africká unie, která tak dostává prostor promlouvat ke globálním problémům. Anglicky mluvící čtenáře o průběhu summitu informoval mezi jinými i server britského listu The Guardian.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí kritizovalo přílišnou obecnost společného prohlášení. Kritika zazněla prakticky okamžitě po jeho vydání. „Je jasné, že účast ukrajinské strany by účastníkům umožnila lépe porozumět situaci,“ napsal na facebookovém profilu ministerstva zahraničí Ukrajiny jeho mluvčí Oleg Nikolenko.

Podle Sullivana přesto má závěrečné prohlášení G20 smysl, protože obsahuje zásadní body. Vyjmenoval čtyři klíčové zásady zmíněné deklarace týkající se Ukrajiny. „Za prvé, prvořadý význam územní celistvosti a suverenity; za druhé, prohlášení, že je naprosto nepřijatelné, aby jakákoli země použila sílu k porušení územní celistvosti jiné země; za třetí, že útoky na obilní infrastrukturu a civilní infrastrukturu by měly být zcela zakázány; a za čtvrté, že hrozba nebo použití jaderných zbraní v konfliktu, jako je tento, by mělo být nepřípustné.“ Sullivan odmítl myšlenku, že komuniké bylo „vlažné“ ve své podpoře Ukrajině, a prohlásil, že tyto čtyři body jsou „mocné“. Na jeho slova upozornila americká zpravodajská stanice CNN.

Uklidňování Ukrajinců ze strany Američanů přichází v době, kdy ukrajinské ozbrojené síly podle serveru Ukrajinská pravda osvobodily Andrijivku u Bachmutu a tím si otevřely cestu k dalšímu postupu v tomto směru. „15. září generální štáb oznámil, že ozbrojené síly Ukrajiny převzaly kontrolu nad Andrijivkou. Obránci třetí útočné brigády hlásili, že ruská posádka v Andrijivce byla obklíčena a zcela poražena. Dobytí a udržení osady by bylo klíčem k průlomu na pravém křídle od Bachmutu,“ napsal server s tím, že ruští vojáci dostali od Ukrajinců nabídku – padnout v marném boji, nebo se nechat zajmout.

Washingtonský Institut pro studium války (ISW) přidal další podrobnosti. „3. ukrajinská samostatná útočná brigáda oznámila, že její příslušníci osvobodili Andrijivku a po obklíčení osady ‚zcela zničili‘ ruskou 72. samostatnou motostřeleckou brigádu (3. armádní sbor). Ale to prý není jediný ruský problém. „Poslanec ruské Státní dumy a bývalý zástupce velitele Jižního vojenského okruhu (JVO) generálporučík Andrej Gurulev si postěžoval na lhaní v ruské armádě a vyzdvihl účinnost ukrajinské protivzdušné obrany proti ruským vrtulníkům. … Gurulev si stěžoval, že kultura lhaní v ruské armádě je hlavním problémem, který brání ruskému vítězství na Ukrajině, a tvrdil, že falešné zprávy vedou ke špatnému rozhodování na mnoha úrovních ruské armády,“ napsal k tématu americký institut.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Je směšné, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNechtík , 16.09.2023 9:49:25
když se představitel USA ohání Chartou OSN. Jindy si s ní klidně vytírají víte co, ale nyní se s ní ohání. Fronta na Ukrajině je několik stovek kilometrů dlouhá a vy nám tu neustále tvrdíte, že se bojuje jenom tam, kde Ukrajinci postoupí o pár metrů. Jak dlouho tu zničenou vesnici udrží, když tam není obyvatelstvo a Rus tím pádem může zaútočit čímkoliv? Ale hlavně proč nám nepřinášíte i informace z jiných míst bojů??

|  9 |  0

Další články z rubriky

Poslední „šleh“ zesnulého Miroslava Macka odnesla Černochová

14:35 Poslední „šleh“ zesnulého Miroslava Macka odnesla Černochová

Nejen jeden ze zakladatelů české pravice, ale také dlouholetý břitký glosátor politického dění. I to…