Propad! Lidé se bojí investovat. Dva roky po volbách už viní vládu. Zkušený politik účtuje

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

10.09.2023 19:20 | Komentář

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Když se podíváme do našeho Parlamentu, z toho bolí oči. Dokud si to neuvědomí, nevidím světlo na konci tunelu.“ Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a někdejší redaktor Hlasu Ameriky tepe českou politickou elitu a srovnává s Německem, odkud v sobotu odjel. „Jiná politická kultura, než je u nás. Nikdo neobstruuje, nikdo tady nic neblokuje. Na všechno je vyhrazený přesný čas,“ uvedl.

Propad! Lidé se bojí investovat. Dva roky po volbách už viní vládu. Zkušený politik účtuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest proti vládě na Malostranském náměstí

„Neprojednává se konsolidační balíček, ale rozpočet na příští rok,“ komentuje události posledních dnů v Německu Libor Rouček, který navštívil Berlín. „Jiná politická kultura, než je u nás. Nikdo neobstruuje, nikdo tady nic neblokuje. Na všechno je vyhrazený přesný čas. Na počátku samozřejmě mluví kancléř jako předseda vlády. Čtení rozpočtu probíhá v kultivované podobě. Samozřejmě že kritizují, velmi fest, jak se říká,“ dodal s tím, že jde ovšem o debatu kultivovanou.

„První čtení rozpočtu na příští rok probíhá v kultivované podobě. Ne jako u nás, aby sedmadvacet hodin schvalovali program schůze,“ kritizuje české poměry. Pokud by se něco podobného jako u nás dělo v Německu nebo v Evropském parlamentu, tak se podle něj „rozpadne“.

A ostřeluje českou politickou scénu dál: „Dokud se to nevyřeší, nikam se nepohneme jak politicky, tak ekonomicky. Ano, teče nám do bot. Na tom se shodnou hospodářské svazy i odbory. Jenže problémy se nevyřeší samy. Je potřeba, aby pomocnou ruku podala i politika, to znamená vláda i Parlament. Když se podíváme do našeho Parlamentu, z toho bolí oči. Dokud si to neuvědomí, nevidím světlo na konci tunelu. Jestli se z těch problémů dostaneme do budoucna? Říkám to dlouhodobě, nemáme potenciál a základnu k dalšímu ekonomickému růstu. Co jsme u nás měli? Např. automobilky, to je dobře. Abychom se dostali do vyšší ligy, potřebujeme další průmysl a ekonomiku budoucnosti. Pokud to politici nechtějí vidět, budou stále zaostávat,“ popisoval.

„Upozorňuji na to několik let. Jsem stále v zahraničí. Je těžké přenést to do české praxe. Dokud si to neuvědomíme, budeme zaostávat,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slíbil, neudělal. „Podtrhlo mu to nohy.“ Znalec k odstřelu Součka. V pozadí Moravec

8:35 Slíbil, neudělal. „Podtrhlo mu to nohy.“ Znalec k odstřelu Součka. V pozadí Moravec

TÝDEN V MÉDIÍCH Ve skutečnosti nejde o Jana Součka, ale o Václava Moravce. Petr Žantovský popisuje d…