Prošetřete Ratha a korupční skandály v ČR, žádá belgický europoslanec

4. 6. 2012 11:21

Před několika dny zadržela Policie ČR středočeského hejtmana a stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha se sedmi miliony korun v krabici na víno. Následné vyšetřování odhalilo další hotovost ukrytou v jeho rezidenci stejně jako síť kompliců. Celá skupina včetně Davida Ratha byla obviněna z úplatkářství a zpronevěry fondů EU. Média v České republice dále zpochybňují zneužívání evropských prostředků v dalších krajích.

Prošetřete Ratha a korupční skandály v ČR, žádá belgický europoslanec
Foto: hns
Popisek: David Rath má nové boty

Místopředseda skupiny Evropských konzervativců a reformistů v Evropském parlamentu (EKR), belgický europoslanec Derk Jan Eppink, seznámil s těmito skutečnostmi členy rozpočtového výboru Evropského parlamentu. Členem EKR je i česká ODS.

Ať to prošetří Evropská komise

Požádal přitom předsedu výboru Michaela Theurera, aby téma zneužívání fondů prodiskutoval s Evropskou komisí a jménem výboru trval na důsledném vyšetření způsobu, jakým může v Regionálních operačních programech docházet ke zneužívání evropských fondů. Podezřením z podvodů by se měl podle Derka Jana Eppinka zabývat také Evropský úřad pro boj proti podvodům, aby byla zajištěna plná transparentnost.

„V časech utahování opasků v celé Evropě je naprosto nezbytné, aby evropští úředníci účinně zasáhli proti podvodům a korupci, zvláště tehdy, pokud jde o fondy EU,“ řekl Derk Jan Eppink.

Krok správným směrem by podle něj mohlo představovat snížení počtu regionálních dotačních programů. Ty byly odsouhlaseny v roce 2006 vládou bývalého premiéra Jiřího Paroubka, trpí podle něho velkou mírou netransparentnosti a poskytují relativně velký prostor pro možné zneužití.

Vrátit zpronevěřené prostředky

„Odsuzující reakce ze strany české veřejnosti i politiků byla jednoznačná, i Česká strana sociálně demokratická vyzvala pana Ratha k rezignaci. Je proto nezbytné, aby i Evropský parlament požadoval transparentní a zodpovědné zacházení s evropskými prostředky, důsledné vyvození odpovědnosti v případě konkrétních provinění a navrácení zpronevěřených prostředků zpět daňovým poplatníkům,“ uvedl europoslanec.

Derk Jan Eppink je poslanec Evropského parlamentu a místopředseda skupiny Evropských konzervativců a reformistů. Nyní je členem Výboru pro hospodářské a měnové záležitosti, Výboru pro rozpočet a Výboru pro rozpočtovou kontrolu. V minulosti působil i v Evropské komisi jako člen kabinetu komisařů Bolkesteina a Kallase. Za svou knihu Život evropského mandarína obdržel Derk Jan Eppink antibyrokratickou cenu za rok 2010 udělovanou českým think-tankem eStat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lukáš Petřík

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Držkopád Klause ml! Okamura vstává z popela. Babiš jasně v čele... Nová čísla

11:34 Držkopád Klause ml! Okamura vstává z popela. Babiš jasně v čele... Nová čísla

Nejnovější volební prognóza neziskového ústavu STEM nepotěší Václava Klause mladšího. Poté, co jej v…