Proti všem. Moravec zahájil Otázky á la Jirásek

06.02.2011 14:18

AKTUALIZOVÁNO Václav Moravec zahájil své nedělní Otázky úderně. Poskytl náhled na exodus lékařů ve zkratce.

Proti všem. Moravec zahájil Otázky á la Jirásek

"Lékaři proti ministrovi," začal svůj nedělní diskusní pořad Václav Moravec. "Ministr proti lékařům. Lékaři proti sestrám. Pacienti proti lékařům. Co bude dál?"

Do studia si pozval ministra zdravotnictví Leoše Hegera. A nešetřil ho. Několikrát ho vůbec nenechal domluvit a tlačil ho do převratných výroků. Klidný ministr se ale nedal.

SLEDUJEME téma exodus lékařů
ČLK: Lékaři, vytrvejte v akci. Vyzýváme k dalšímu jednání

Na několik Moravcových narážek jen pokrčil rameny. Už neví, co by měl dělat, aby to lékařům stačilo. Už jim prý dostatečně ustoupil.

"Nabídka dvou miliard je v současné hospodářské situaci fantastická," zdůraznil Heger. "Dali jsme jim částku, která nemá obdoby v době, kdy všichni ostatní zaměstnanci veřejné sféry dostanou znatelné méně než dřív," dodal ministr. Vláda už nespokojencům ustoupila, dál už nemá kam, dodal.

Jasně vstřícné gesto by podle něj od lékařů bylo, kdyby řekli, že stáhnou výpovědi a že nabídnuté peníze jsou po ně dostatečné. "Jsou mezi nimi mnozí lékaři, kteří nikdy ani nepočítali s tím, že půjdou na úřad práce nebo do zahraničí, spíš to brali jako hru. Ale čas her skončil a je potřeba vrátit se do reality," míní Heger.

Chcete další desetikorunu, to je unfair

"Mrzí mě, že ministr ztratil nervy, bouchl do stolu a řekl, že už jednat nebude," kontroval šéf lékařské komory Milan Kubek. "Jistě," kývl Heger. "Protože je to jednání typu: My od vás chtěli stokorunu, vy jste nám ji dal, ale my chceme ještě desetikorunu. Ale vy už nechcete jednat. To je unfair."

Kubkovi i odborům vadí, že se nechce ministr zaručit za to, že uvolněné dvě miliardy půjdou na platy lékařů a jen na ně. Chce je totiž použít i na platy sester a chce to řešit cestou doporučení ředitelům nemocnic. Těm ale Kubek nevěří. Místo jednorázového "milodaru" tak lékaři trvají na změně tarifu. "Jsou věci, které mají své náležitosti, tohle zkrátka nejde udělat do 1. března," opáčil Heger.

To pak řeknou policisté: My chceme taky víc

Navíc se v době škrtání už nelze podřizovat hrozícím lékařům. "To my teď uděláme tarifní tabulku pro lékaře a najednou se zvednou policisté, že ji chtějí také. A pak úředníci. To prostě nejde," argumentoval lékařům Heger.

Kvůli závažnosti situace reagoval na oba diskutující i šéf Asociace krajů ČR Michal Hašek. "Nedokážu si představit další jednání bez pana premiéra. Ať se Petr Nečas okamžitě vrátí do země a jedná. Tohle už se nedá vyřešit jinak," zdůraznil.

Dále čtěte:
Bárta v Partii: Ve zdravotnictví peníze jsou. Tam, kde nemají být
Dáváme lékařům vyšší platy, stejně odcházejí, řekl nám Šmucler

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Au. To si Bartoš odnese: Pláč a ztracené hlasy, ač to myslel dobře

7:17 Au. To si Bartoš odnese: Pláč a ztracené hlasy, ač to myslel dobře

Slova předsedy Pirátů Ivana Bartoše o muslimské Evropě se stala terčem posměšků. Herní vývojář Danie…