Proticovidová opatření bez nouzového stavu? Smutné přiznání Hamáčka

12.02.2021 19:44

Vláda jednala s krajskými hejtmany. Co se upeklo? Nouzový stav by mohl pokračovat, pokud zástupci krajů požádají. Hamáček není proti. Opatření bez nouzového stavu jsou údajně nedostatečná.

Proticovidová opatření bez nouzového stavu? Smutné přiznání Hamáčka
Foto: Screen ČT24
Popisek: Martin Kuba, hejtman Jihočeského kraje
reklama

Představitelé vlády jednali se zástupci krajů. Ministři považují opatření bez nouzového stavu za nedostatečná. Informoval o tom šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Oslabení restrikcí podle vlády povede prý ke komplikacím ve zdravotnictví a k zesílení epidemie.

Nouzový stav končí tuto neděli poté, co ho odmítla Sněmovna. Vláda dle Hamáčka s hejtmany probírala zejména to, jaké bude mít bez nouzového stavu možnosti. „Upozornili jsme na to, že (opatření) jsou podle našeho názoru nedostatečná a bude to znamenat růst epidemie a komplikace ve zdravotnictví. Hejtmani se poradí o dalším postupu,“ napsal Hamáček.

Někteří z hejtmanů chtěli na jednání žádat vládu o vyhlášení nového nouzového stavu, protože prý „stav nebezpečí“, který mohou v mimořádných situacích použít oni sami, nepovažují za dostatečný. Jiní hejtmani se ale rozhodli vyčkat, jaký postup zvolí kabinet a ministerstvo zdravotnictví.

Hamáček dnes také prohlásil, že by vláda nouzový stav pravděpodobně znovu vyhlásila, pokud by o to hejtmani požádali. Variantu opětovného vyhlášení nouzového stavu ale vylučují ústavní právníci, kteří to dokonce považují za obcházení Ústavy.

Zástupci krajů se prý o dalším postupu poradí, napsal dále Hamáček na twitteru. Jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba z ODS v textové zprávě novinářům sdělil, že ještě z jednání žádný závěr nemá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…