Proto na Moravě explodoval covid! Lékař promluvil. Mnozí se budou ošívat

29.10.2020 10:02

V současnosti je nejzasaženějším regionem Benešovsko s 1141,69 pozitivními na 100 000 obyvatel. Ale ještě nedávno se o toto smutné prvenství přetahoval východ republiky, zvláště Zlín a Uherské Hradiště. Proč? Odpověď odhalil lékař z nemocnice v Uherském Hradišti. Tam vozili covidové pacienty z celého kraje. A nákaza se šířila...

Proto na Moravě explodoval covid! Lékař promluvil. Mnozí se budou ošívat
Foto: zlin.cz
Popisek: Krajská nemocnice Tomáše Bati Zlín

Situace ve Zlínském kraji a v jeho nemocnicích je v covidové epidemii neutěšená. Zlínsko, Vsetínsko a Uherskohradišťsko se dle dat ministerstva zdravotnictví nějakou dobu přetahovaly o první místo v počtu detekovaných nakažených.

Jaká je situace může ilustrovat tento příspěvek zdravotní sestry ze Zlína, který se šíří po internetu. „Ve Zlíně jsme již na hranici kapacitních možností. Včera otevřeno 8 oddělení pro covid pozitivní pacienty, zítra otevíráme deváté. A dál už nic, není personál... Kam budeme ukládat pacienty příští týden se řeší. Věřím, že nám pomůže Olomoucký či Moravskoslezský kraj...“ informovala.

V diskusi pak ilustrovala i proč. „Spousta lidí chodí nemocná do práce, nenahlašují kontakty, protože přece nebudou udávat,“ řekla.

Ale další důvod odhalil již dříve Pavel Tkadlec, zástupce primáře v uherskohradišťské nemocnici. Viní vedení Zlínského kraje. „Byl bych rád, aby nezůstalo zapomenuto, jaký sociálně-zdravotnický experiment byl na našem regionu učiněn a jak byl tento okres hozen přes palubu. To vše díky zdravotní koncepci současného vedení Zlínského kraje, která už tak těžkou dobu pro náš kraj učinila ještě násobně těžší,“ uvedl s tím, že do jeho nemocnice byli sváženi covid pozitivní pacienti z celého kraje.

Tkadlec uvedl, že jejich region je dlouhodobě nejhorší v počtu covid pozitivních a uherskohradišťská nemocnice měla jednu dobu dokonce nejvíce pozitivních pacientů z celé ČR, tedy více než velké fakultní a krajské nemocnice. „Tohle všechno musela zvládat v podmínkách okresního špitálu s velmi omezenou pomocí a zájmem zvenčí,“ posteskl si.

Anketa

Myslíte či víte, že jste prodělali covid-19?

50%
hlasovalo: 8843 lidí
A z toho také plynou následky, které Tkadlec také popsal. „Tato situace logicky vedla k nákaze ošetřujícího personálu a nadprůměrnému šíření infekce do okolí Uherského Hradiště (pacienti s těžším průběhem jsou zároveň ti nejvíce infekční). Nemocnice byla nucena jako první postupně omezit neakutní péči, prodloužily se čekací doby neakutní diagnostiky – vše ke škodě obyvatel okresu. Dále došlo k neuvěřitelnému přetížení lékařského, nelékařského i manažerského personálu a je velkou otázkou, zda to nemocnice personálně ustojí a zda o část kolegů během epidemie/po epidemii nepřijdeme, protože takové pracovní podmínky a tempo jim za to nestojí,“ vykreslil situaci.

Logicky i to je ke škodě Uherskohradišťska, které dle Tkadlece mělo do té doby nadprůměrně dobrou okresní nemocnici. „Ale někdo se rozhodl otestovat, co takový okresní špitál vydrží... I jako zdravotník  hluboce smekám před veškerým personálem naší nemocnice, před jeho výdrží, obětavostí, jsou skvělí,“ řekl nakonec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romea v nesnázích. Aktivistce to ujelo. Omluvte se! žádá Pavel Černý. A přišel první krok

14:26 Romea v nesnázích. Aktivistce to ujelo. Omluvte se! žádá Pavel Černý. A přišel první krok

Na tiskové konferenci lidskoprávních aktivistů zaznělo něco, co zřejmě zaznít nemělo. Podle Edity St…