Protonové centrum uspořádalo pro své pacienty den dětí s názvem Back to school

16.09.2016 12:50

V areálu Protonového centra ve čtvrtek odpoledne proběhla party pro dětské pacienty, kteří jsou již vyléčení nebo se stále ještě léčí. Děti si během zábavného odpoledne mohly vyzkoušet skákací hrad nebo vtipně pojatou školní třídu. Po sportovním vyžití byla připravena i spousta dobrého občerstvení.

Protonové centrum uspořádalo pro své pacienty den dětí s názvem Back to school
Foto: B. Richterová
Popisek: Dětský den v protonovém centru

Protonová léčba funguje ve světě již od roku 1992 a umožňuje léčbu nádorů v blízkosti životně důležitých orgánů s minimálním poškozením zdravých tkání a s co nejmenšími vedlejšími účinky. Jedná se o jednu z nejperspektivnějších typů léčby 21. století. „Obecně protonová léčba je v České republice dostupná od prosince 2012. Nyní se blížíme k celkovému počtu odléčených pacientů 2000. Protonová léčba je první volbou, pokud je indikována radioterapie u dětí. Samozřejmě je ale vhodná i pro dospělé, například pro mozkové nádory, nádory hlavy a krku, plic, prsou nebo například prostaty,“ dodala pro ParlamentníListy.cz ředitelka Protonového centra Iva Taťounová. 

 

A o jakou formu rakoviny jde nejčastěji? „Nejvíce procent, konkrétně 40 %, máme pacientů s rakovinou prostaty, protože při srovnání s ostatními druhy léčby my časné stadium rakoviny prostaty dokážeme vyléčit během pěti ozařovacích dní. Máme dokonce 97% úspěšnost,“ dodává Taťounová.

Koncem června se centru povedlo uzavřít smlouvu i s pojišťovnou VZP, takže nyní jsou uzavřeny se všemi pojišťovnami. Bylo jednání s VZP složité? „Myslím, že ne, postupovalo to přesně tak, jak by to mělo postupovat. Protonová léčba prokázala svoje správné místo v rámci onkologické péče,“ říká Taťounová. 

 

Celý dětský den se týkal dětí, jejichž léčba je samozřejmě nejcitlivější. Na druhou stranu je ale odborníky nejvíce akceptovatelná a vzhledem ke spolupráci s dětským centrem v Motole začíná léčba u dětských pacientů téměř okamžitě. Pro připomenutí dodává Iva Taťounová, že protonová léčba je od září minulého roku tzv. v zákoně, což znamená, že jsou nastavena přesná pravidla, jak protonová léčba může být hrazena z veřejného zdravotního pojištění, je také součástí vyhlášky ministerstva zdravotnictví. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Barbora Richterová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vir se šíří po světě. Hrozivá předpověď odborníka. O kolika nakažených se neví? Raději nečtěte

22:02 Vir se šíří po světě. Hrozivá předpověď odborníka. O kolika nakažených se neví? Raději nečtěte

Nebezpečná nákaza koronavirem se šíří i mimo Čínu. Kromě provincie Chu-pej a nejvíce zasaženého Wu-c…