Provokatér na Václaváku. „Policie věděla.“ Neudělali nic

15.03.2023 15:45

Policie věděla o pohybu provokatéra, který dlouho před samotným incidentem vyzýval lidi ke stržení ukrajinské vlajky z Národního muzea, ale nic neudělala. Na tiskové konferenci to uvedli pořadatelé akce Česko proti bídě. Podali rovněž trestní oznámení na tři jednotlivce, kteří na Václavské náměstí dorazili s nášivkami písmene Z a dalšími symboly ruské agrese. „Na akci, kterou jsme my pořádali, nedošlo k žádnému incidentu,“ uvedlo vedení strany PRO s tím, že před budovou muzea šlo o úplně jinou akci.

Provokatér na Václaváku. „Policie věděla.“ Neudělali nic
Foto: Radim Panenka
Popisek: Tiskové konference strany PRO k akci Česko proti bídě

Strana PRO Jindřicha Rajchla, která organizovala sobotní demonstraci proti bídě, se na tiskové konferenci ohradila vůči nálepkám i obviněním, že se podílela na snaze strhnout z budovy Národního muzea ukrajinskou vlajku.

Anketa

Je v pořádku hrozit blokádami vládních budov?

94%
5%
hlasovalo: 49218 lidí
„Na naší akce nedošlo k žádnému násilnému incidentu, demonstrace byla z naší strany řádně ukončena,“ uvedli představitelé strany PRO s tím, že pozdější akce před vchodem do historické budovy Národního muzea organizoval někdo jiný a neměla s početnou demonstrací na Václavském náměstí nic společného.

Podstatné je, že podle sdělení místopředsedkyně strany Aleny Maršálkové si organizátoři početného protestu všimli jednotlivce, který pomocí megafonu vyzýval lidi, aby vlajku na muzeu strhli. 

„Před začátkem akce na Václavském náměstí, které pořádala strana PRO, od našich spolupracovníků přicházely informace, že lidi obtěžuje pán s megafonem a křičí, aby šli strhnout ukrajinskou vlajku z Národního muzea. Když se to stupňovalo a stěžovalo si na to asi 20 nebo 25 lidí, zašla jsem za policistou a oznámila jsem mu, že je tady člověk, který je provokatér a v davu zřejmě provokuje. Tento policista, který byl součástí týmu starajícího se o bezpečnost naši akce, mi oznámil, že o něm vědí a že ho máme ignorovat. Znamená to, že policie celou dobu věděla, že na místě tento člověk je, provokuje a obtěžuje občany,“ uvedla Maršálková. Z následných informací, které naše od vedení strany PRO získala, vyplývá, že tím provokatérem měl být muž jménem Slávek Popelka, před lety známý jako aktivista tzv. Holešovské výzvy.

Podle Maršálkové svou práci nedělá ani Česká televize. „V této souvislosti bych ráda požádala Českou televizi, aby se vrátila k veřejnoprávní službě, přestala zneužívat akci, která se nestala v prostoru naší akce a nemáme s ní nic společného. ČT nás dosud nepožádala o žádné vyjádření. Takto objektivní zpravodajství nevypadá. Je to jenom bulvarizace se snahou zdiskreditovat nás všechny, kteří jsme se akce Česko proti bídě zúčastnili a šlo o desítky tisíc občanů z celé České republiky,“ dodala místopředsedkyně strany PRO.

Organizátoři protivládní demonstrace se důrazně ohradili proti označování jak samotných pořadatelů, tak účastníků akce za proruské. „Z materiálu, které jsme získali, se nám podařilo identifikovat tři osoby, které se ve stejný čas a na stejném místě pohybovali s nášivkami písmene Z nebo označením Wagnerovců či ruských vlajek. Tito lidé neměli s naší akcí nic společného a podle nás přišli s cílem provokovat a narušit demonstraci. Tyto projevy nehodláme tolerovat a na tyto tři osoby jsme podali trestní oznámení pro podezření z naplnění skutkové podstaty trestného činu schvalování, propagace a podpory válečných zločinů, zločinů proti míru a lidskosti. Předpokládám, že tyto izolované excesy budou policií a orgány činnými v trestním řízení důsledně vyšetřeny a budou podniknuta příslušná opatření,“ uvedl další z místopředsedů strany PRO Petr Vacek.

CELÝ ZÁZNAM TISKOVÉ KONFERENCE:

Podle šéfa strany Jindřicha Rajchla jejich akce v žádném momentu nesměřovala k tomu, že by propagovala nebo podněcovala jakoukoli agresi. „Ministr vnitra Rakušan dvě akce, které se děly separátně, spojuje, je důkazem jeho jasné demagogie a snahy nás diskreditovat. To je jednoznačný fakt. V místě incidentu u Národního muzea jsme žádnou akci neměli ani nahlášenou a tudíž jsme tam nemohli poslat naši pořadatelskou službu. Opakuji, že šlo o skupinu lidí, která byla vyprovokována člověkem, na kterého jsme polici upozorňovali již před začátkem demonstrace a policie naprosto nereagovala. Mohla tomu předejít,“ zdůraznil.

„Naše demonstrace v žádném případě nebyla proruská, jak se nás někteří politici a média snaží lživě obvinit. Byli tam tři lidé s ruskými znaky, se kterými nesouhlasíme a odmítáme jakékoli projevy extremismu. Činit závěry, že pokud ze zhruba stotisícového davu se objevili tři lidé s ruskými válečnými symboly, tak je demonstrace proruská, je naprostá lež, demagogie a snaha nás očernit. Jde o totéž, jako bych řekl, že všichni členové ODS jsou jako Pavel Novotný nebo že všichni členové hnutí STAN jsou zloději a podvodníci, protože mají mezi sebou lidi stíhané v kauze Dozimetr. Je to stejně neférové a podpásové. V žádném projevu během demonstrace nezazněla ani náznakem žádná podpora ruské agrese,“ ohradil se Rajchl.

Místopředseda strany PRO Ondrej Svoboda odmítl, že by na svých dalších akcích uvažovali o posílení ochranné a pořadatelské služby, podle něho k tomu není důvod, protože na jimi organizované demonstraci k žádným incidentům nedošlo.

„Na akci Česko proti bídě, která se jako řádně ohlášená konala na Václavském náměstí, nedošlo k jedinému násilnému incidentu. Měli jsme vlastní pořadatelskou službu, spolupracovali jsme s Policií ČR na preventivních opatřeních, na bezpečnostních opatřeních a znovu konstatuji, že se žádná násilná událost na naší akci neodehrála, demonstrace byla řádně ukončena a účastníci se v poklidu rozešli. Událost u Národního muzea s naší akci nijak nesouvisela, byť se někteří politici snaží incidentu využít k diskreditaci naší poklidné akce a odvedení pozornosti od skutečného účelu naší akce. Na příští demonstraci s žádným zásadním navýšením bezpečnostních opatření nepočítáme, protože ta dosavadní vnímáme jako dostatečná. Jak uvedla kolegyně, na osobu co od počátku provokovala a ke stržení ukrajinské vlajky vyzývala, jsme upozorňovali policii od samého počátku, dokonce se o té osobě píše v tiskové zprávě policie. Máme-li přispět k tomu, aby se neopakoval co jsme viděli u Národního muzea, pak jedině tím, že přimějeme policii, aby našemu varování příště nebrala na lehkou váhu,“ doplnil Svoboda.

JUDr. Jindřich Rajchl

  • PRO 2022
  • Předseda strany Právo Respekt Odbornost
  • mimo zastupitelskou funkci

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Je velice zajímavé,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKarel22 , 15.03.2023 17:08:46
že policejní těžkooděnci byli umístněni zrovna v místě provokace.Proč provokatéra,když o něm věděli nelegimitovali popř.nezadrželi.Tady něco smrdí a pořádně.Kým ta provokace byla řízena.Reakce ministra vnitra ana videa je nějaká divná.

| 14 | 0

Další články z rubriky

Rusofilové ve střední Evropě... Velký průzkum zjistil hodně drsná čísla

20:04 Rusofilové ve střední Evropě... Velký průzkum zjistil hodně drsná čísla

Slovensko je podle obsáhlého mezinárodního průzkumu slovenského think-tanku Globsec nejvíce nakloněn…