Průlom? V Německu odposlouchávali klimaaktivisty. I novináře

27.06.2023 8:05 | Zprávy

MONITORING Němečtí vyšetřovatelé odposlouchávali hovory klimaaktivistů Poslední generace s novináři. Příkaz k odposlechům byl vydán na základě podezření ze založení nebo podpory zločinného spolčení. Proti těmto odposlechům se v Mnichově bouří samotní aktivisté, SPD i Levice. Poslední generace svou činnost zastavit nehodlá. Předseda strany Levice odposlechy označil za nevhodné, považuje je za součást volební kampaně.

Průlom? V Německu odposlouchávali klimaaktivisty. I novináře
Foto: Repro Twitter @AufstandLastGen
Popisek: Blokování dopravy Poslední generací v Berlíně

Mnichovské státní zastupitelství potvrdilo, že vyšetřovatelé odposlouchávali telefonní hovory členů aktivistické skupiny Poslední generace, informoval německý deník Süddeutsche Zeitung. Okresní soud v Mnichově na některé členy skupiny vydal příkaz k odposlechům na základě podezření ze založení nebo podpory zločinného spolčení.

Mluvčí mnichovského generálního státního zastupitelství uvedl, že příkazy nebyly namířeny vůči novinářům a prováděná opatření byla přiměřená s ohledem na rozsah obvinění z trestných činů. Bavorští vyšetřovatelé od října 2022 měli monitorovat pevnou linku s berlínskou předvolbou, kterou skupina Poslední generace inzerovala jako svůj oficiální tiskový telefon. Obsahem odposlouchávaných hovorů byly tiskové informace nebo dotazy. Kromě tohoto telefonu byly odposlouchávány i některé individuální mobilní telefony vedoucích osob skupiny.

Proti těmto odposlechům se v Německu bouří samotní aktivisté, SPD i Levice. Aktivistka Imke Bludszuweitová, která odposlechy také mohla být postižena, v prohlášení, o kterém informoval berlínský deník Der Tagesspiegel, uvedla, že je „absurdní a děsivé vidět, jaká opatření jsou nasazena k potlačení pokojného protestu“. Skupina Poslední generace v reakci na oznámení o odposleších uvedla, že bez ohledu na zásah proti hnutí bude skupina „příští týden pokračovat v protestech v ulicích celého Německa“.

Postup bavorského úřadu kritizují však i politické strany SPD a Levice. V neděli kvůli odposlechům protestovala bavorská Levice před ministerstvem spravedlnosti, informoval bavorský magazín Merkur.de.

„Celý postup vyvolává otázky ohledně přiměřenosti,“ řekl člen SPD Lars Castelluci, místopředseda výboru pro vnitro ve spolkovém sněmu. „Obavy z radikalizace protestů klimaaktivistů je třeba brát vážně, trestný čin zločinného spolčení však nesmí být pozvánkou k postupům, které obviněné k radikalismu prvotně dovedly,“ uvedl politik.

Proti odposlechům se vyslovil i předseda strany Levice, odposlechy vnímá jako politickou předvolební kampaň. „Odposlechy bavorského generálního státního zastupitelství jsou zcela nevhodné a ukazují, že není správné, aby se státní zástupci řídili politickými pokyny. Jsou zneužíváni k nemravné volební kampani,“ prohlásil Dietmar Bartsch.

 

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Eurokomisař

Pořád se tu mluví o eurokomisaři. Mě by zajímalo, v čem je pro nás lidi tato funkce důležitá? A jestli je, proč se diskutuje o tom, kdo jej nominuje víc, než o tom, kdo bude nominovaný? Fakt si myslíte, že nezkušená Nerudová je dobrá volba? Proč třeba nenominujete nějakého nestranného kandidáta, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

20:53 Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

Ministryně obrany Jana Černochová měla zakázat náčelníkovi generálního štábu Karlu Řehkovi zřízení o…