Průser a blb měsíce: Po třesku v ODS jde o předsedu Fialu... I o Sorose a novičok

18.04.2019 7:55

Po odchodu poslankyně ODS Zuzany Majerové Zahradníkové z poslaneckého klubu ODS se strhla bouře. Zastánkyně vyloučeného Václava Klause ml. našla řadu podporovatelů, kterým vadí zejména výrok šéfa ODS Petra Fialy. Ten v reakci na to, že Majerová Zahradníková odmítla hlasovat pro sesazení Klause ml. ze školského výboru uvedl, že je do něj asi zamilovaná. Podporovatelé vedení ODS ovšem olomoucké poslankyni také dávají „čočku“: Prý se jí uleví, až teď bude moci v klidu chválit Rusko, zpochybňovat vyšetřování otravy Skripala, útočit na Sorose a používat termín „eurohujer“.

Průser a blb měsíce: Po třesku v ODS jde o předsedu Fialu... I o Sorose a novičok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala

„Je pro mě velice těžké koexistovat s kolegy v klubu, kteří nechápou mé rozhodnutí,“ řekla poslankyně, která ve Sněmovně zasedá od roku 2017. Mandát získala díky preferenčním hlasům, na kandidátce občanských demokratů v Olomouckém kraji byla až třetí, strana získala v regionu jeden mandát.

Anketa

Přispějete na obnovu katedrály Notre-Dame?

hlasovalo: 12995 lidí

Poslankyně na dotaz, zda zvažuje, či je rozhodnuta odejít z klubu, odpověděla: „Když to takhle postavíte, ano, jsem rozhodnutá,“ řekla v živém vstupu ve večerním zpravodajství. Stranické barvy měnit nehodlá. Fiala se o jejím rozhodnutí dozvěděl z médií. „Ani já, ani pan předseda klubu (Zbyněk Stanjura) jsme paní poslankyní nebyli o jejím kroku informováni,“ napsal ČTK v SMS zprávě. Podle něj ji nikdo z klubu nevyháněl, ani nebránil, aby ho opustila. „Vylučuji, že by ji někdo další následoval,“ uvedl.

Majerová Zahradníková ve včerejší debatě před hlasováním o Klausovi oznámila, že pro jeho odvolání hlasovat nemůže, protože vždy byla zastáncem odbornosti. Klub jinak rozhodoval jednotně, Sněmovna na návrh ODS Klause ml. ze školského výboru odvolala.

O tom, že by nehlasovala pro Klausovo odvolání, přemýšlela už od chvíle, kdy ho ODS vyloučila ze strany, uvedla Majerová Zahradníková. „Měla jsem na to měsíc a rozhodně to není nějaký emocionální záchvěv,“ řekla. Do Poslanecké sněmovny šla jako bývalá učitelka prosazovat kvalitní školství, rodinu, práva jednotlivce a svobodu, uvedla. „V poslední době cítím totální deziluzi z toho, že jedna z proklamací, kterou ODS vždy říkala, že školství je její priorita, tak dělá vše pro to a ukazuje to na svém jednání, že je ochotna školství vyměnit za cokoliv,“ prohlásila.

„Poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková nehlasovala pro odvolání vyloučeného Václava Klause ml. ze školského výboru. Předseda této strany Petr Fiala to komentoval v televizních zprávách rozverně: paní poslankyně je do Václava Klause zamilovaná. Ne, že bych si myslela, že pan Fiala je nějaký génius, ale nad tímto vyjádřením zůstávám v naprostém šoku. Takovou urážku lze srovnat snad jen s nechutnými poznámkami, kterými někteří poslanci kdysi dávno komentovali fakt, že si jedna z poslankyň nechala ze zdravotních důvodů operativně zmenšit poprsí,“ poznamenala kolínská advokátka Monika Čírtková.

„Toto ovšem pronesl rádoby kultivovaný politolog, předseda strany s vládními ambicemi. Jak hluboko ještě klesneme?“ zeptala se pohoršeně.

„Prý chceme více žen v politice. A když je tam nějaká žena zvolena a hlasuje podle svého uvážení, a ne tak, jak si představuje předseda strany, není nic snazšího, než takovou ženu hrubě urazit a ponížit tím, že ji při hlasování ovládají hormony. Úvahy, že dotyčná používá mozek a naslouchá hlasu voličů, kteří ji do Sněmovny vyslali s nějakým programem, zjevně není hvězdný politolog Fiala schopen. Nejhorší na tom je, že na takovou urážku není žádná odpověď. Poslankyně se nemůže bránit. Sice ještě před hlasováním na plénu Sněmovny srozumitelně vysvětlila důvody, které ji k její volbě vedou, ale co je jí to platné? Každá žena je proti takovému nařčení naprosto bezmocná. A pan předseda se může pochechtávat, jak se mu to povedlo,“ sdělila Čírtková, jež nyní čeká, jak se k tomu postaví ostatní poslanci ODS. 

„Umírní svého hulvátského předsedu? Vyzvou ho k omluvě? Co na to říkají ostatní ženy ve straně? Miroslava Němcová, která by ráda byla za dámu? Co rozjuchané dítě Evropy, kandidátka ODS do Evropského parlamentu Eva Decroix? Ta snad kandiduje proto, aby si zaflirtovala s Petrem Fialou nebo Janem Zahradilem? Co na to říká místopředsedkyně Udženija? Jaký podařený vtip, že?“ uzavřela otázkou.

„Až zase bude pan profesor Fiala plamenně hovořit o slušnosti, měl by mu někdo připomenout, že pravidla fair play nelze chtít po ostatních, když jich sám není schopen,“ podotkl dále na svém facebookovém profilu režisér David Martínek.

„Soutěž o blba měsíce tentokrát vyhrává Petr Fiala. Plácat imbecilní kraviny typu, že Majerová nehlasovala pro odvolání VKml proto, že ho asi miluje, není hodno profesora, není hodno předsedy politické strany, není hodno místopředsedy Sněmovny. Je to jen a jen trapné, směšné a hloupé. Gratulace členům ODS! S tímhle komikem to vyhrajete!“ poznamenal Petr Štěpánek, bývalý člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

„Tak. Destrukce pokračuje. Vy snad v ODS nejste normální. Po stopadesáté. Máte chlapa, co setsakra umí. A na rozdíl od Vás pojmenuje, co cítíme. Podruhé vyloučen. Po tomhle jste mi už teda úplně šumafuk. A ještě mi vytípněte call, když se zeptám, jestli jste se nezbláznili. Velkej průser. Velmi nás podceňujete. P. S. Kolik jsi, Baxo, napsal knih o vzdělání?“ rozzlobila se následně bývalá poslankyně za ODS Kateřina Dostálová.

„Válku o předsednictví školského výboru považuji za adepta na titul politická hloupost roku. Jediným beneficientem je AB. Je definiční samozřejmostí politického soupeře, že využije slabost a hádku uvnitř. Připomeňte mi, prosím, když se tak oháníme tradicí a slušností, v čem se liší dnešek od roku 2016, kdy ODS téměř jako jeden muž nepodpořila (z mého pohledu správně nepodpořila) odvolání poslankyně Kristýny Zelienkové (dříve ANO) ze sněmovního rozpočtového výboru. Tedy krom toho, že ona vystoupila z ANO dobrovolně,“ poznamenal Petr Tluchoř na svém facebookovém profilu.

„Tak, jak pravil Stanjura, kvůli vyloučení Klause ml. se možná strana nerozštěpí a další lidé odcházet nebudou, ale po dnešním televizním... ehm ... výronu Petra Fialy se nedá vyloučit, že se strana štípne kvůli němu. Já bych s ním teda v jedné straně být nechtěla. Uznávám, že Němcové to možná nevadí,“ poznamenala analytička Irena Ryšánková.

Odchod Zuzany Majerové Zahradníkové okomentoval na webu Forum24.cz také komentátor Jan Jandourek. „Majerová Zahradníková se nijak netají, že Klausovi ml. stojí názorově blízko. Pokud jde o to chápání, kolegové v klubu ji zřejmě chápou, jen mají jiný názor na to, kam by strana měla směřovat,“ poznamenal Jandourek a citoval z jejích odpovědí v rozhovorech pro Parlamentní listy. „Paní poslankyně si samozřejmě může myslet a říkat, co chce, stejně jako každý jiný. Pokud by se ale měla cítit jako kůl v plotě někde, kde už se v poznání kauzy Novičok posunuli dál než ona, kde je trapné za všechno spílat Sorosovi, používat výraz eurohujer a obětovat mezinárodní pověst země poklonkováním Rusku, tak je coming out jistě osvobozující pro ni i všechny ostatní. Můžeme jí jen přát, aby se našla,“ zmínil.

Původní text ZDE

„Parlamentní diskuse ukázala, že rozvrat v ODS je mnohem hlubší, než jsme si mysleli. Upřímně přeji Petru Fialovi, aby to zvládl. Je to důležité pro celou naši zemi,“ podotkl pak také k situaci v ODS na svém facebookovém profilu předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Předsednictví školského výboru připadlo občanským demokratům na základě povolebních dohod ve Sněmovně. ODS před časem neprosadila výměnu Klause mladšího v čele výboru za stranického místopředsedu Martina Baxu. Proto dnes navrhla Klausovo odvolání z výboru, Sněmovna místo něho zvolila nového nominanta občanských demokratů Karla Krejzu.

Vedení ODS vyloučilo Klause ml. ze strany v polovině března, protože podle její výkonné rady svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozoval dobré jméno ODS. Občanští demokraté připomínali jeho zpochybňování české armádní mise v Afghánistánu nebo podporu kandidátovi SPD Ladislavu Jaklovi před loňskými senátními volbami. Letos v březnu se strana distancovala od jeho výroku ve Sněmovně, kde přirovnal schvalování zákonů kvůli předpisům Evropské unie k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů.

Vyloučení Klause ml. ze strany znamenalo i jeho odchod z poslanecké frakce, členem totiž může být jen člen strany. Po odchodu Majerové Zahradníkové bude mít klub ODS 23 členů, zůstane tak druhým nejsilnějším po klubu ANO, který má 78 poslanců. Třetí jsou Piráti s 22 členy. Následují SPD (původně 22, nyní 19), ČSSD (15), KSČM (15), KDU-ČSL (10), TOP 09 (7) a STAN (6). Pět poslanců bude nyní nezařazených.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kmenta: Zemanovy tajné peníze. On je jednoduchej, kouří, pije a říká bonmoty. Ale jeho okolí... Ať máme někoho jako Čaputová a on se tím užírá do 100 let

10:04 Kmenta: Zemanovy tajné peníze. On je jednoduchej, kouří, pije a říká bonmoty. Ale jeho okolí... Ať máme někoho jako Čaputová a on se tím užírá do 100 let

Investigativní novinář Jaroslav Kmenta napsal knihu Rudý Zeman. Obrázek na obálce čtenáře utvrdí, že…