Průšvih Babiše s EU pokračuje: Z ČSSD přišla jedovatá slina, odjinud zásadní informace

14.12.2018 9:35

Český premiér Andrej Babiš (ANO) má opravdu velký problém, na který pravděpodobně doplatí všichni občané Česka. Pokud EU s definitivní platností konstatuje, že je Babiš kvůli dotacím pro Agrofert ve střetu zájmů, z EU už na dotacích holdingu nepřiteče ani koruna. Babišovy firmy mohou žádat jako všechny ostatní o dotace, ale Česko už je nebude moci fakturovat Bruselu. A to by mohlo začít daňového poplatníka bolet tak, že by se na svého premiéra začal zatraceně zlobit, píše k tomu komentátor Lidových novin Kamberský.

Průšvih Babiše s EU pokračuje: Z ČSSD přišla jedovatá slina, odjinud zásadní informace
Foto: screen TN.cz
Popisek: Andrej Babiš v rozhovoru TV Nova
reklama

Evropský parlament konstatoval velkou většinou hlasů, že by firmy z holdingu českého předsedy vlády Andreje Babiše neměly dostávat evropské dotace, dokud se s definitivní platností nevyřeší otázka, zda Babiš jako předseda vlády není ve střetu zájmů. Nejmocnější český politik sice tvrdí, že v žádném střetu zájmů není, protože převedl své firmy do svěřenského fondu, takže formálně nemá s Agrofertem nic společného, ale Evropský parlament má pochybnosti, zda si Babiš i tak nezachovává ve svých firmách vliv.

Fotogalerie: - Sjezd ČSSD v Hradci Králové

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.
Jaroslav Foldyna (vlevo) a Roman Onderka (vpravo) ...
Volební sjezd ČSSD v Hradci Králové.
Odpůrce prezidenta před místem konání sjezdu ČSSD.
Odpůrci prezidenta Miloše Zemana před místem konán...
Odpůrci prezidenta Miloše Zemana před místem konán...

Anketa

Na čí straně jste ve sporu o zastavení evropských dotací Agrofertu?

hlasovalo: 31042 lidí

Evropský parlament proto silou 434 hlasů vyzval Evropskou komisi, aby rozhodla o pozastavení vyplácení evropských dotací Agrofertu až do momentu, než v otázce Babišova údajného střetu zájmů bude definitivně jasno. Proti tomuto usnesení europarlamentu hlasovalo jen 64 poslanců. Dalších 47 nehlasovalo.

Andrej Babiš české občany uklidňuje, že se nic neděje a že Česká republika rozhodně nebude muset vracet žádné dotace, které Agrofert dostal z EU od doby, co je Babiš členem vlády a co měl jako ministr financí dohlížet na rozdělování evropských dotací v této zemi, protože Babiš jako politik dodržuje všechny české zákonné podmínky, což znamená, že svůj mamutí holding převedl do svěřenského fondu, na který podle svých vlastních slov nemá vliv.

„Můžu zaručit, že české daňové poplatníky to nebude stát ani korunu,“ uvedl premiér Andrej Babiš k tématu dotací pro Agrofert na TV Nova.  

Komentátor Lidových novin však tvrdí, že to také může být jinak. Rozhodnutí Evropského parlamentu prý může bolet Čechy, Moravany a Slezany a ti se pak mohou na Babiše pořádně rozzlobit. Především zemědělství je dnes na evropských dotacích závislé tak moc, že už bez nich takřka nedokáže fungovat.

„Bývalé Babišovy firmy mohou žádat jako všechny ostatní o dotace, ale Česko už je nebude moci fakturovat Bruselu. A to by mohlo začít daňového poplatníka bolet tak, že by se na svého premiéra začal zatraceně zlobit,“ napsal Kamberský.

Před Babišem přitom leží několik možností, jak celou věc vyřešit. Může odejít z politiky a dál podnikat i s pomocí evropských dotací. Na systém jejich přidělování by dohlížel jiný politik a střet zájmů by zmizel. Totéž by platilo i v případě, že by Babiš prodal Agrofert. O dotace by pak žádal někdo jiný. Další možností je, že by český premiér převedl svůj podnik do tzv. slepého trustu, pod křídla osoby, která by o Agrofert pečovala. Ale Babiš by nevěděl, kdo jeho holding řídí. V tuto chvíli ví, že v existujícím svěřenském fondu spolurozhoduje i jeho žena Monika Babišová, u které lze předpokládat, že bude jednat v zájmu svého chotě, který má dohlížet na rozdělování dotací.

To, že si Babiš bude muset vybrat, si myslí i hejtman Plzeňského kraje za ČSSD Josef Bernard.

„Naši podporu potřebují malé a střední firmy, v zemědělství primárně farmy rodinného typu. V této zemi si musíme určit priority. V našich státních nemocnicích, domovech seniorů a v dalších ústavech pracuje údržbář osm hodin za 13 tisíc, uklízečka za 11 tisíc, z policie odchází ti nejlepší do soukromého sektoru. Namísto toho, abychom těmto lidem přidali a přirozeně tím zvedli příjmovou hranici v zemi u všech zaměstnanců, což je nyní ohromná šance v době růstu, a konečně odtrhli pořádnou porci lidí od hranice chudoby, vymýšlíme podivné projekty pro potřebné, co pro potřebné, pěkně pro všechny. Jako například zlevněné jízdné, které nás bude stát 7 miliard korun. Víte, jaký vítr v ekonomice by tyto peníze udělaly v peněženkách hasičů, policistů, vojáků, zdravotních sester, lékařů nebo třeba těch uklízeček v nemocnicích?“ otázal se Bernard na sociální síti Facebook.

Plzeňský hejtman nepochybuje, že se v Česku opět přihlásí lidé, kteří budou tvrdit, jak je EU zlá, ale podle Bernarda není chyba v europoslancích. To my se chováme divně.  

„Z daní nás všech podporujeme ty nejbohatší. Jen pár statečných začíná u nás podnikat a zaměstnávat lidi. Podmínky pro podnikání se rok od roku komplikují a my to vždy vylepšíme nějakým dalším nařízením a ještě jim pošleme na pomoc pět kontrol, ať je pěkně pumpnou o nějakou tu tisícovku. Co to udělat naopak? Založíš firmu, zaměstnáš lidi, první dva roky jsi osvobozený od daní a později budeš platit poloviční daně ve srovnání s těmi velkými,“ pokračoval Bernard.

Hlas plzeňského hejtmana však v ČSSD nemá tak velkou váhu. Sociální demokraté se před pár měsíci rozhodli vstoupit do vlády s Andrejem Babišem a dosud za svým premiérem stáli. Předseda ČSSD Jan Hamáček má za to, že pokud budou zastaveny jen dotace pro Agrofert, tak to není problém pro Českou republiku, ale jen pro Agrofert. „Pro sociální demokracii by to byl velký problém, kdyby to mělo za následek zastavení dotací pro celou Českou republiku. Pokud bude důsledkem zastavení dotací jen pro Agrofert, tak je to problém Agrofertu,“ řekl Hamáček. Jeho slova přinesla páteční MF Dnes.

Není přitom bez zajímavosti, že europoslanci za ČSSD se hlasování v europarlamentu o dotacích pro Agrofert neúčastnili. „Nevěděl jsem, jak mám hlasovat, tak jsem nehlasoval. Taktika to být může. Bohužel vládneme s Andrejem Babišem a nechceme nést spoluvinu za jeho průšvihy,“ vysvětloval Miroslav Poche.

Na Babišův problém se ale dá dívat i jinak. Jak upozornil již zmíněný hejtman Bernard, o slovo se hlásí i lidé, kteří mají dojem, že není chyba na straně Babiše, ale především na straně europarlamentu. „Pochybuje ještě někdo, že se EU snaží všemi prostředky donutit premiéra, aby uvolnil místo nějakému proEUropskému paňácovi?“ napsala na sociální síti Facebook novinářka a neúspěšná kandidátka do Senátu Lucie Groene.

Petr Štěpánek, který s podporou Babišova ANO usiloval o vstup do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a který nakonec své úsilí vzdal, to vidí podobně. Zdá se mu, že EU Babiše vydírá. „Teď jsme ovšem svědky něčeho úplně jiného. Totiž vydírání. Jenže nevydírá Babiš, nýbrž Evropská unie. Že je politik Babiš bohatý a že prostřednictvím svěřenských fondů vlastní rozsáhlý majetek, se totiž ví už dlouho. Stejně tak se dlouho ví, že Agrofert podniká v odvětvích, která čerpají evropské dotace. A ještě je třeba připomenout, že pravidla pro čerpání dotací nestanovuje Babiš, nýbrž EU. A proto si nelze nevšimnout, že něco, co kupodivu doteď nikomu v Bruselu nevadilo, najednou vadí a za pochodu se mění pravidla. Co se skrývá za oním ‚najednou‘? Třeba to, že Česká republika se spolu s dalšími státy V4 staví na zadní v otázce uprchlíků nebo že nepodepsala Marrákešský protokol. A takhle by se dalo pokračovat,“ napsal Štěpánek na Facebooku.

Sluší se připomenout, že někdejší člen ODS a později Alternativy pro Česko Babiše opakovaně kritizoval. Poslancům hnutí ANO dával vulgární nálepky, k nimž se v české politice poslední dobou uchyluje především prezident Miloš Zeman. U Štěpánka se tedy nedá říci, že by vždy a za všech okolností stál nekriticky při Babišovi.

Tentokrát však na jeho straně stojí. A to, že proti Babišovi dnes hlasuje i řada českých europoslanců, vidí v podstatě jako tradiční rys české politiky. Když čeští kritici nedokážou Babiše porazit ve volbách, snaží se mu alespoň pořádně zavařit v Bruselu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je málo herců, kteří něco umí. Herečka z Tváře na Nově propíchla umělce v době covidu

11:57 Je málo herců, kteří něco umí. Herečka z Tváře na Nově propíchla umělce v době covidu

Herečka Eva Burešová v rozhovoru U Kulatého stolu zmínila, že bílá rasa začíná být utlačována. „Coko…