Průšvih s covidem: Ministr dostal naléhavou SMS

08.11.2020 20:48

Pirátská místopředsedkyně a poslankyně Olga Richterová poslala ministru zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO) dotaz ohledně plánovaného testování v sociálních zařízeních. To by sice mělo začít během zítřka, podle Richterové však zaměstnanci v domovech pro seniory a dalších zařízeních netuší, jak má záměr proběhnout ani kdy slibované antigenní testy dorazí. „Stihne Ministerstvo zdravotnictví začít aspoň do středy?“ ptá se.

Průšvih s covidem: Ministr dostal naléhavou SMS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slavnostní křest pirátské knihy Česko InsPIRATIvní za účasti místopředsedkyně Pirátů Olgy Richterové
reklama

Anketa

Bude Joe Biden dobrý prezident USA?

10%
90%
hlasovalo: 10526 lidí
O tom, že zdravotní pojišťovny podepsaly s firmou Avenier smlouvu o nákupu antigenních testů k plošnému testování na koronavirus v domovech seniorů a dalších sociálních zařízeních informoval ministr Blatný včera.

Přestože se plánovalo otestovat klienty i zaměstnance domovů pro seniory a dalších lůžkových zařízení sociálních služeb s tím, že se započne všude 9. listopadu, i sám ministr v pátek připustil, že se začátek nařízeného testování všude do pondělí nestihne.

„Zástupci zdravotních pojišťoven mi potvrdili, že byla se společností Avenier podepsána smlouva o objednávce, odběru a distribuci antigenních testů. Nikdo tak nemusí mít obavy, testy budou dodány,“ uklidnil včera Blatný, další informace ovšem již neuveřejnil.

Komunikaci Blatného resortu za to nyní zkritizovala Richterová. „Preventivní testování v sociálních zařízeních má prý začít zítra. Ale nikdo nic neví. Kdy testy dorazí, kdo je doveze, zda budou na zaměstnance či na úvazky... a zástupce Ministerstva zdravotnictví podle svědectví v pátek chyběl na poradě s kraji. Jak to bude? Ptám se napřímo. Zprávy z mnoha krajů, které nic nevědí, mě dost zneklidnily,“ uveřejnila na svém facebookovém profilu.

Doplnila dotaz, zdali vůbec Ministerstvo zdravotnictví se záměrem plánovaným na pondělí „stihne začít aspoň do středy?“

„To, že tato klíčová součást ochrany nejzranitelnějších zmizela z návrhu strategie testování, je druhá věc a snažím se zjistit důvody samostatně. Nyní je klíčové, aby se to vůbec rozjelo. Ale raději než ‚seto‘ bych znala konkrétní zodpovědná jména a naplánované postupy,“ připojila.

Richterová kromě příspěvku svůj dotaz namířila i přímo na ministra zdravotnictví a zveřejnila komunikaci z aplikace WhatsApp. V té mu popisuje, že ji ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) měla říct, že organizace testování je plně na Blatného ministerstvu. Dotázala se raké, jaký bude klíč pro rozdělování testů mezi jednotlivými domovy a zařízeními.

Podle dřívějších tvrzení Blatné byly dva miliony antigenních testů od firmy Abott připravené ve skladech. Společnost Avenier by je nyní měla v nejkratší době rozvézt.

Nařízení o plošném testování v sociálních zařízeních platí v Česku od středy a testy u klientů i personálu se mají opakovat každých pět dnů. Půjde asi o 80 000 až 100 000 klientů a zhruba stejný počet personálu. Testovat je mají zdravotníci zaměstnaní v těchto zařízeních nebo jejich nasmlouvaní praktičtí lékaři, někde ale upozorňují na to, že personálu nebude dostatek i kvůli jeho nákaze.

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je nákaza ve více než dvou stovkách takových zařízení. Ke konci října byl potvrzen koronavirus u 4 763 pracovníků a klientů uvedených domovů, v září to bylo zhruba u čtvrtiny. Senioři mají při nákaze asi třicetiprocentní riziko, že budou potřebovat péči v nemocnici, mladší lidé asi čtyři procenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

9:08 Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

Hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), které bojuje za ochranu, o sobě dalo opět vědět…