První český nákladní automobil na vodík ponese název H2 Tatra

15.09.2021 11:17

Průmyslově-technologický holding CSG ve spolupráci s dalšími českými firmami se podílí na projektu, jehož cílem je vyvinout a vytvořit nový typ pohonné jednotky. Pokud se to podaří, bude H2 Tatra jedno z prvních vodíkových vozidel svého typu na světě.

První český nákladní automobil na vodík ponese název H2 Tatra
Foto: Czechoslovak Group
Popisek: Czechoslovak Group (CSG)

„Jednání o projektu jsme zahájili vloni. V tomto roce se připravila dokumentace a bylo získáno financování. Vkladem Tatry do projektu je vývoj a výroba prototypového vozidla, dodá podvozek a kabinu a bude zajišťovat integraci všech komponent,“ říká Andrej Čírtek, mluvčí CSG.
 

Anketa

Jste pro zákaz prodeje aut se spalovacími motory v roce 2035, jak chce EU?

1%
hlasovalo: 17006 lidí
Vodíkovou Tatru by měl pohánět elektromotor postavený na podvozku z řady Tatra Force. Energii by si však na rozdíl od běžných elektromobilů měla vyrobit sama pomocí palivového článku na vodík. Nová Tatra by měla obstát i v těch nejtěžších podmínkách. „Vozidlo bude primárně určené pro zákazníky v civilním sektoru, například pro těžaře,“ dodává Čírtek. 
 
Tento ekologický způsob dopravy na bázi vodíku začíná být celosvětovým trendem, a to zejména kvůli redukci skleníkových plynů. I česká vláda schválila tzv. vodíkovou strategii, která má podpořit nastartování vodíkového hospodářství v ČR.
 
Vzhledem k tomu, že vodík pravděpodobně sehraje v budoucnu zásadní roli v oblastech paliva, surovin a úschovny energie, bude se strategie dotýkat nejen dopravy, energetiky a chemického průmyslu, ale také občanů, kteří budou zřejmě do budoucna vodíkové technologie stále více využívat. 
 
 
„Vodíková strategie by měla sloužit jako vodítko pro firmy a organizace v České republice, která určuje rámec a ukazuje, jakým směrem se bude orientovat vývoj a podpora vodíkových technologií v dalších letech. Vývoj v této oblasti je velmi rychlý, proto budeme strategii průběžně aktualizovat,“ říká náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková.
 
Česká republika se společně s ostatními zeměmi EU zavázala do roku 2050 dosáhnout klimatické neutrality. Svou vodíkovou strategii představilo Německo již před rokem, Velká Británie se k ostatním členským státům přidala před dvěma týdny. 
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Oni kradli! Kde je Bartoš?“ Babiš na Primě vytáhl peníze. Padla sprostá slova

22:35 „Oni kradli! Kde je Bartoš?“ Babiš na Primě vytáhl peníze. Padla sprostá slova

Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (SPOLU), Vojtěch Filip (KSČM), Jan Hamáček (ČSSD), Zuzana Majerová Za…