První máj, jaký v ČT neuvidíte: Devadesátiminutová exhibice doktora Sládka nebo spílání neziskovkám

01.05.2018 19:17 | Zprávy

REPORTÁŽ Miroslav Sládek rozjel „one man“ show na náměstí Míru. Na Kampě se zase zhusta nadávalo na neziskovky. ParlamentníListy.cz mapovaly letošní oslavy prvního máje i z pohledu méně exponovaných akcí.

První máj, jaký v ČT neuvidíte: Devadesátiminutová exhibice doktora Sládka nebo spílání neziskovkám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace k současné politické situaci v České republice a v zahraničí, kterou pořádal Miroslav Sládek

V centru Prahy byly letošní oslavy prvního máje v podání zavedených politických stran pomyslným evergreenem: nepřekvapily, ani neurazily.

Zatímco ODS jako tradičně slavila první máj na Petříně, který mají v oblibě líbající se milenci hledající nejbližší třešeň, sociální demokraté to rozjeli ve velkém na Střeleckém ostrově s nutným občerstvením (pivo teklo proudem, grilovalo se), a dokonce za doprovodu živé muziky. Hnutí ANO se zase tak trochu zašilo na pražské Ladronce, kam přišla i primátorka Prahy Adriana Krnáčová, která na tom samém místě včera zakázala tradiční pálení čarodějnic (důvodem bylo sucho a silný vítr).  

Kdo ale šel před polednem přes náměstí Míru, mohl být upřímně zděšen či pobaven samozřejmě v závislosti na nátuře dotyčného jedince. Právě tam, na plácku před kostelem na samotném pozemí Královských Vinohrad rozjel svou „one man show“ někdejší předseda obávané a později soudem rozpuštěné Republikánské strany Československa a nynější předseda strany navazující, Miroslav Sládek. V době, kdy byl Sládek populární, si nechával přezdívat doktor a to kvůli svému akademickému titulu. 

Sládek v tuzemském mediálním i politickém prostoru pevně zakotvil s pověstí radikála a extremisty již hluboko v devadesátých letech. Sládek sám proslul rasistickými výrazy na adresu romské menšiny, které jsou například na YouTube ke zhlédnutí dodnes. Stejně je tomu i s jeho nápadem léčit narkomany těžkou manuální prací v kamenolomech.

Sládek na krátkém prostranství před kostelem řečnil více než hodinu. Oproti zápalu to bylo ale horší s návštěvností. Jeho představení naslouchalo asi zhruba (a to možná ještě přeháníme) dvacet lidí. A osazenstvo to bylo podivné.  

Na některých cedulích, kterými se pyšnili, se daly zahlédnout jakési krvelačné výjevy spolu s výzvami k „zastavení genocidy bělochů v Jihoafrické republice“. Džínové bundy byly v hojném zastoupení. Na jedné ceduli, kterou si demonstranti přinesli, pak bylo napsáno, že prý Česká televize lže.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

15:00 „Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

Royal United Services Institute (RUSI) je nejstarší think-tank pro otázky obrany a bezpečnosti. Tent…