První protest lékařů V4 se pacientů nedotkne. Není ale poslední, pohrozil Engel

29.10.2012 19:25

Hostem pořadu Interview 24 byl v pondělí předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. Zkritizoval ministra zdravotnictví Leoše Hegera za to, že se chystá zrušit 6 tisíc lůžek. Podle něj se nic neušetří. Navíc se na listopad chystá protest lékařů, a to nejen z Česka.

První protest lékařů V4 se pacientů nedotkne. Není ale poslední, pohrozil Engel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel

„Není to diskutováno ani s námi, ani s provozovateli,“ řekl Engel k rušení lůžek v příštím roce. Navíc podle něj není pravda, že takový krok povede k jednoznačné úspoře. „Mně to číslo (6 tisíc pozn. red.) připadá nesmírně vysoké,“ dodal.

Nekvallitní malé nemocnice? Nesmysl

Velkým problémem bude podle Engela to, že po zredukování lůžek bude zhoršena i dostupnost. Navíc odmítl argument, že ne všechny malé nemocnice jsou kvalitní, a proto je možná lepší něco zrušit. „Toto je Pandořina skříňka a mohl bych klidně říci, že jde o šíření poplašné zprávy,“ prohlásil odborář.

Engel si myslí, že peníze by se měly šetřit úplně jinde, hlavně v lékové politice. „Snížit počet lůžek a snížit počet nemocnic, to je nebezpečné. Problém je ve financování a v tom, aby se ty peníze nikde neztrácely,“ shrnul.

„Přes postele se nic neušetří,“ myslí si Engel s tím, že je jasné, že přímá úspora vznikne pouze zrušením oddělení nebo celé nemocnice. Odborář uznal, že některá oddělení nemusí mít každé zařízení, podle něj se ale nedostatečně vyjádřili zřizovatelé a ministerstvo zdravotnictví rozhoduje náhodně.

Lékaři ve spolu práci s dalšími zeměmi Visegrádské čtyřky chystají na 20. listopadu protest. „Bude to zhruba půlhodinová protestní akce. Pacientů se to nijak dramaticky nedotkne, ale pokud to budou brát vlády na lehkou váhu, upozorňuji, že to je první krok,“ připomněl Engel. Ministerstvo podle něj ničí současný systém a nedodržuje memorandum o zvýšení platů.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvojjazyčné politické školení po osmdesáti letech. Martin Koller primátoru Hřibovi poradil, co má s celou „havlérkou“ spáchat nyní.

20:46 Dvojjazyčné politické školení po osmdesáti letech. Martin Koller primátoru Hřibovi poradil, co má s celou „havlérkou“ spáchat nyní.

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Martin Koller utrpěl v minulém týdnu opravdu nevšední zážitek- dvojj…