První spor Sobotky s Babišem. Hraje se o předsedu sněmovny

10.11.2013 8:06

Sociální demokraté by již dnes večer měli kontaktovat strany, se kterými chtějí utvořit koalici. Již teď je ale jasné, že se na jejich cestě za vytvořením silné vlády utvoří nejedna překážka. Tou první může být neshoda týkající se jmenování šéfa sněmovny.

První spor Sobotky s Babišem. Hraje se o předsedu sněmovny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka ČSSD

Toho si totiž nárokuje jak druhá nejsilnější strana ANO, tak i ČSSD jakožto vítěz voleb. K tomu, aby mělo svého člověka v čele sněmovny ANO se ale už vyjádřilo i KDU-ČSL. „Má to logiku, kdyby měli soc. demokraté premiéra, tak by ANO mělo mít šéfa sněmovny," řekl například první místopřeseda KDU-ČSL Marián Jurečka.

Zcela opačný názor ale má samotná ČSSD. „Předpokládám, že si sociální demokracie bude jako nejsilnější strana nárokovat funkci předsedy,“ řekl například předseda Bohuslav Sobotka pro sobotní Právo. Kromě "boje" o předsedu se zřejmě rozhoří i ten o místopředsedy. Zatímco čtyři místopředsedy prosazuje ANO a lidovci, šest prosazuje hnutí Úsvit přímé demokracie, komunisté čtyři až pět. ODS zatím žádné stanovisko nepředložila.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ane

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

20:25 Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

„Nedej bože, to tvoří po večerech sami?“ Známá a oceňovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hl…