První vážný problém Babišova ministra. Jde o vzhled a věk

13. 12. 2017 10:32

Nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch je jedním z nejmladších politiků v historii Česka. Přesto se v menšinové vládě Andreje Babiše (ANO) stane ministrem zdravotnictví. V neděli vyrazil do Lán, aby prezidentovi Miloši Zemanovi předestřel své představy. Na setkání s novináři po schůzce s prezidentem Vojtěch prozradil, že se s Milošem Zemanem v lecčems shodli.

První vážný problém Babišova ministra. Jde o vzhled a věk
Foto: David Hora
Popisek: Adam "Ken" Vojtěch, někdejší účastník soutěže Superstar a dnes kandidát hnutí ANO

Tím ovšem pozitivní zprávy končí. ParlamentníListy.cz měly možnost hovořit hned se třemi významnými lékaři, kteří si při nominaci Adama Vojtěcha klepou na čelo. Jde o jednoho profesora a dva docenty. Každý z nich hovořil pod podmínkou zachování anonymity a každý působí v jiném lékařském zařízení.

„Tady není problém ani tak věk, i když se nad tím usmívám, ale zkušenosti. Mít za ministra člověka, který se resortu nikdy nevěnoval, je něco nemyslitelného,“ uvedl jeden z docentů, s nímž jsme hovořili. Druhý jeho slova de facto podtrhnul. „Neumím si představit poradu, kde tento pohledný jinoch bude sedět v čele a říkat, co se má dělat. Vždyť jsou tam samí vážení profesoři, lidi, kteří doslova věnovali svůj život tomuto oboru a jednotlivým jeho atributům. Pan Babiš tímto krokem mnoho těch nejpovolanějších zklamal,“ doplnil.

Anketa

Vadí vám, jak se Tomio Okamura chová k novinářům?

8%
92%
hlasovalo: 13778 lidí
Velmi ostrý názor měl i výše zmíněný profesor medicíny, který se s ParlamentnímiListy.cz na konto Adama Vojtěcha pobavil. „Nejdříve jsem si myslel, že jde o odborného asistenta, posléze, že půjde o náměstka. Proč začíná v tomto věku takto vysoko, nevím. My jsme si všichni prošli standardními procesy atestací, koleček, rutinních záležitostí. Je to opravdu úsměvné, až nám nový pan ministr bude radit. Není to z naší strany zášť, mládí fandíme vždy, jen si tu zdánlivou spolupráci neumím představit, a abych řekl pravdu, tak ani nechci,“ doplnil.

Podobné postoje měli i namátkou oslovení zástupci několika prestižních nemocnic v Praze. Nikdo ovšem nechtěl uveřejnit své jméno. „To ne, pod jménem nechci být uveden, ale bavili jsme se o tom a je to dost neuvěřitelné,“ dodal jeden z námi oslovených lékařů.

Resort zdravotnictví přitom patří v Česku k těm složitějším. „Životnost“ jednoho ministra zdravotnictví nebývá právě nejdelší. Vojtěch má ovšem velké plány. „Beru to tak, že budu ten resort řídit od počátku na maximum,“ řekl.

V první chvíli se prý nechystá k personálním změnám ve státem řízených nemocnicích. Napřed se chce s jednotlivými řediteli seznámit a pak uvidí, co bude dál. Sám není vzděláním lékař, takže se bude zajímat o názory odborníků ve zdravotnictví. Současně se však domnívá, že péče o resort zdravotnictví vyžaduje spíše přehled v ekonomické oblasti a v právu. „Svůj hendikep, že nejsem lékař, budu řešit tím, že budu s lékaři maximálně komunikovat,“ přislíbil mladý ministr. 

„Bylo vidět, že pan prezident má přehled, co aktuálně trápí české zdravotnictví. Já jsem panu prezidentovi prezentoval nějakou svoji vizi krátkodobých i dlouhodobějších opatření,“ uvedl budoucí šéf resortu Vojtěch. Rozebírali spolu prý např. e-recept. „My jsme připraveni řešit to okamžitě, protože ten projekt není dostatečně dobře připraven. Takže já jsem řekl panu prezidentovi, že budu usilovat o to, aby sankce za to nabíhaly až pozvolna,“ prozradil Vojtěch. První rok chce mít jako rok náběhový. „Pokud se nám nepodaří tu povinnost o rok odložit, tak chci tu roční toleranční dobu v případě, že lékař napíše papírový recept,“ doplnil Vojtěch.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podrobnosti o masakru kuchyňským nožem v německém autobuse: Imigrant z Íránu, měl i batoh, ze kterého se kouřilo. Lidé chtěli vyskakovat z oken

18:05 Podrobnosti o masakru kuchyňským nožem v německém autobuse: Imigrant z Íránu, měl i batoh, ze kterého se kouřilo. Lidé chtěli vyskakovat z oken

Útočník v autobuse v severoněmeckém Lübecku zranil několik lidí, z toho dva vážně. Podle médií v aut…