Prymula po rozhodnutí soudu: Teď skutečně potřebujeme prodloužit nouzový stav. Roušky a rozestupy nejméně do konce června

24.04.2020 10:23

Náměstek ministra zdravotnictví epidemiolog profesor Roman Prymula skrze Českou televizi občanům sdělil, jak to s uvolňování karanténních opatření bude dál. Prozradil také, proč je naprosto nezbytné, aby pokračoval nouzový stav. Klíčovou roli v tom podle Prymuly hraje rozhodnutí Městského soudu v Praze, který k 27. dubnu rozhodl o zrušení čtyř opatření vlády. Okomentoval i možnost dřívějšího návratu žáků do škol.

Prymula po rozhodnutí soudu: Teď skutečně potřebujeme prodloužit nouzový stav. Roušky a rozestupy nejméně do konce června
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví

Hned v úvodu konstatoval, že rozvolnění volného pohybu osob je naprosto logickým krokem, protože pokud už vláda rozhodla, že mohou začít pracovat hodináři, prodejci aut či řemeslníci, tak tito se musí nějak dostat na místo určení a bez rozvolnění volného pohybu osob by to bylo obtížné.

„Pravdou je, že to rozvolnění je výrazně urychleno oproti původnímu návrhu. Ty dopady samozřejmě budeme posuzovat v intervalech čtrnácti dní,“ konstatoval Prymula s tím, že už dopad z Velikonoc byl jen velmi mírný, takže je čas rozvolňovat opatření. Proto jsme si dovolili takovéto poměrně zásadní opatření a budeme ho samozřejmě hodnotit v těch následujících dnech a podle toho budou pokračovat další etapy,“  popisoval současnou situaci po telefonu ve veřejnoprávní televizi Prymula.

Konstatoval také, že rozhodnutí Městského soudu v Praze, který zrušil čtyři opatření vlády, čímž otevřel prostor právě pro oživení maloobchodu a rozvolnění opatření v oblasti volného pohybu osob, v plánech vlády velkou roli nehrálo.

„Rozhodnutí soudu v tom uvolnění velkou roli nehrálo. To rozhodnutí je důležité pro jinou věc a to pro to, jestli máme dál fungovat v nouzovém stavu nebo nikoliv. Zatímco před rozhodnutím soudu možná byl větší příklon k tomu, abychom tu situaci řešili už v běžných podmínkách, tak ten včerejší výrok znamená, že nouzový stav skutečně potřebujeme, aby ostatní opatření fungovala, protože jinak by došlo k tomu, že ta opatření by 27. dubna přestala platit a rozvolnilo by se úplně všechno, což je naprosto nežádoucí,“ zdůraznil Prymula.

Městský soud v Praze ve čtvrtek konstatoval, že vláda měla vydávané zákazy předkládat v rámci krizového zákona a nikoli pod hlavičkou zákona o ochraně veřejného zdraví. A protože pod hlavičkou zákona o ochraně veřejného zdraví byla vydána řada opatření, tak ta by brzy přestala platit a podle epidemiologa by hrozil nástup druhé koronavirové vlny.

Prymula také upozornil, že se sice otevírá cesta k volnému přecházení hranic, ale občané by měli vědět, že řada zemí povoluje cizincům vstup na své území jen za poměrně přísných podmínek, což v praxi znamená, že je vycestování stále poměrně složité. Česká vláda po svých občanech bude požadovat, aby po případném návratu z dovolené předložili negativní covid-test, který si turisté sami zaplatí. Pokud ho nepředloží, zamíří do karantény.  

Nakonec se věnoval také otázce, zda se i žáci a studenti vrátí dříve do škol. Zdůraznil, že to nepředpokládá.

„Tady zatím k nějakému výraznému urychlení nedojde. Je nutné si uvědomit, že přestože jsou dnes ta opatření limitována, tak ten základ zůstává stejný, to znamená, že zůstává nošení roušek, rozestupy a dezinfekce,“ zdůrazňoval Prymula. Tato tři základní opatření zůstanou podle Prymuly v platnosti ještě celé týdny. Epidemiolog předpokládá, že zůstanou v platnosti do konce června.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jste proti lidem. Podvolili jste se. Klaus sejmul Fialovu vládu

12:22 Jste proti lidem. Podvolili jste se. Klaus sejmul Fialovu vládu

U příležitosti oslav 103. výročí samostatného Československa promluvil bývalý prezident Václav Klaus…