Psal Miloš Zeman program Občanského fóra? Gabal, Kocáb a Kroupa to odmítli, zde je dokument

23.11.2017 21:36

Minulý týden na TV Barrandov se prezident Zeman pyšnil tím, že musel napsat program Občanského fóra sám. Dle serveru Aktuálně.cz jsou klíčoví aktéři listopadových událostí tímto tvrzením pobouřeni a radikálně jej odmítají. Současná hlava státu podle nich participovala jen na předmluvě programu.

Psal Miloš Zeman program Občanského fóra? Gabal, Kocáb a Kroupa to odmítli, zde je dokument
Foto: ReproFoto: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov.
reklama

Signatář Charty 77 Daniel Kroupa prezidentovo tvrzení, že program napsal sám na Vysočině, okomentoval slovy: „Panu prezidentovi asi selhala paměť.“ Kroupa v té době vedl část prací na programu. Podle něj přidaná hodnota Miloše Zemana se promítla jen do předmluvy klíčového dokumentu.

„K samotnému programu nepřispěl Miloš Zeman ničím, ale napsal k němu pěknou předmluvu,“ upozorňuje pro server Kroupa a připomíná, že sám ho společně s Josefem Vavrouškem o napsání předmluvy požádal.

Ke Kroupovi se přidaly i další klíčové postavy listopadových událostí – bývalý ministr Michael Kocáb, exposlanec KDU-ČSL Ivan Gabal i kandidát v prezidentských volbách a jeden ze zakladatelů OF Michal Horáček.

Všichni se shodují v tom, že si hlava státu přivlastnila práci mnohých významných osobností sametové revoluce. Dokládají to i dokumentační materiály z Knihovny Václava Havla. Podle nich se jméno současné hlavy státu Miloše Zemana na seznamu autorů programu Občanského fóra neobjevuje. Přičemž na klíčovém dokumentu této široké názorové platformy v roce 1990 participovalo téměř šedesát odborníků.

Celý článek zde

„Jde o soubor podkladových materiálů z poloviny února 1990, takže kdyby na tom pracoval, byl by tam jistě uveden. Archiv Knihovny Václava Havla je po registraci veřejně přístupný, tak si to každý může najít,“ uvedl k Zemanovu tvrzení pro server Aktualne.cz Martin Vidlák, vedoucí dokumentačního centra Knihovny Václava Havla.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ovšem trvá na výkladu prezidenta. „Revolucionáři se stali parodií sebe sama a snaží se falšovat ideově historii. Jejich současná nenávist vůči Miloši Zemanovi je tak silná, že se dokonce nerozpakují bohapustě lhát,“ okomentoval Ovčáček pobouřeně slova významných postav listopadu 1989 pro Aktualne.cz a znovu zopakoval, že to, že Miloš Zeman psal na Vysočině volební program OF není vůbec nová informace.

Server Aktuálně.cz závěrem připomíná případ vnučky novináře Ferdinanda Peroutky, čímž poukazuje, že výtky směřující k hlavě státu a k jeho lživým líčením událostí nejsou nic nového. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nevracejte se.“ Tornádo řádilo, zášť k Babišovi taky. A Vystrčil se omlouval

7:54 „Nevracejte se.“ Tornádo řádilo, zášť k Babišovi taky. A Vystrčil se omlouval

Premiér Andrej Babiš uvízl kvůli počasí v Bruselu a nemohl se vrátit do Česka, které se potýká s nás…