Psí kusy Marine Le Penové. Petr Uhl s úlevou popsal, čeho všeho se Francouzi uchránili. Velmi barvitě

14. 12. 2015 22:21

Levicový občanský aktivista Petr Uhl si v komentáři pro Deník Referendum pochvaluje, že radikální Národní fronta Marine Le Penové se svým nacionalistickým programem ve francouzských regionálních volbách narazila. Le Penová se prý pokoušela bezmála o psí kusy. Přesto se její radikalismus nedá ani v nejmenším srovnat s projevy prezidenta Zemana. Jeho slova by prý ve Francii nezopakoval žádný politik. Proto prý musíme dát více práv EU.

Psí kusy Marine Le Penové. Petr Uhl s úlevou popsal, čeho všeho se Francouzi uchránili. Velmi barvitě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Uhl

„Le Penová se snažila zúžit profil své strany na méně šokující projevy krajní pravice, prahnoucí ovšem, jak už to má krajní pravice ve zvyku, po vládě tvrdé ruky a revoltující proti Evropské unii. Populisticky usiluje o rozvolnění EU, o větší pravomoci pro jednotlivé státy s ohledem na jejich ‚národní zájmy‘ a staví se ovšem proti přijímání uprchlíků. Straší islámem,“ píše Uhl.

Obratem ovšem dodává, že míra nacionálního radikalismu u NF nedosahuje míry, jakou vidíme u Bloku proti islámu Martina Konvičky nebo dnešní ODS. „Milan Chovanec a Andrej Babiš by byli ve Francii považováni za politiky krajní pravice,“ dodal. Výroky prezidenta Zemana by prý ve Francii nezopakoval absolutně žádný politik.

Celý text najdete zde.

Oproti České republice má Francie jednu výhodu. Nezametá pod koberec své zkušenosti s kolaboranty s nacisty. V Česku se kolaborantská minulost zametá pod koberec. Jak ta nacistická, tak ta komunistická.

Dnes ale nacionalismus postupuje Evropou. Možná lehce oslabil v Řecku, ale i tak mu musíme čelit. Správnou odpovědí na nacionalistickou vlnu je podle Uhla hlubší integrace v EU. Musíme věřit v sílu Evropské komise, Evropského parlamentu i v sílu Evropského soudního dvora. Měli bychom prosazovat společnou daňovou politiku, společnou ochranu životního prostředí, společné trestní právo a tak podobně. „Nebýt EU, propadne se český stát do barbarství svévole, bezzákonnosti a zvůle,“ varuje aktivista.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ukazoval jste jen uprchlíky a jednu stranu konfliktu. Jsem tady, abych vám to řekla do očí!“ Drsný střet zpravodaje ČT Jakuba Szántó a rozčílené Syřanky. Na veřejnosti

16:59 „Ukazoval jste jen uprchlíky a jednu stranu konfliktu. Jsem tady, abych vám to řekla do očí!“ Drsný střet zpravodaje ČT Jakuba Szántó a rozčílené Syřanky. Na veřejnosti

REPORTÁŽ Za oponou války. Tak se jmenuje kniha novináře, zahraničního zpravodaje ČT Jakuba Szántó, p…