Ptali se lidí v USA, zda chtějí dodat zbraně Ukrajině. Takto to dopadlo

24.02.2015 9:42

Republikánský senátor John McCain a mnozí další američtí polici se v posledních týdnech zasazují o to, aby Spojené státy dodaly Ukrajině zbraně. Jak však ukazuje průzkum veřejného mínění realizovaný think tankem Pew Research Center, samotní Američané z takového nápadu až tolik nadšeni nejsou.

Ptali se lidí v USA, zda chtějí dodat zbraně Ukrajině. Takto to dopadlo
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ostatně v metropoli Ukrajiny mají i modrooranžové tanky

Think tank Pew Researach Center oznámil, že dodání zbraní na Ukrajinu podle jím provedeného průzkumu odmítá 53 % Američanů. Podle amerického think tanku tak kleslo odmítavé stanovisko Američanů pro vyzbrojení ukrajinské armády v porovnání s loňským rokem o 9 %. Pozitivně se k této variantě nyní staví dle zjištění Pew Research Center 41 % oslovených Američanů, což je o 11 % více než v dubnu loňského roku, kdy nepokoje na Ukrajině přerostly v otevřenou válku. Výzkum proběhl v únoru a účastnilo se jej 1500 dospělých Američanů.

Téměř polovina respondentů by si rovněž přála, aby se američtí vojenští poradci podíleli na výcviku ukrajinských vojáků. Naopak proti takovému postupu se staví 46 % z nich. Z průzkumu rovněž vyplynulo, že 70 % Američanů má spíš negativní názor na ruského prezidenta Vladimira Putina. Čtyři z deseti oslovených potom tvrdí, že jejich názor na Putina je velmi nepříznivý. Sankce podporuje podle únorového průzkumu veřejného mínění každý šestý Američan. Naproti tomu 34 % obyvatel Spojených států je považuje za zbytečné.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ondřej Hejma přirovnal Pavla Novotného k... Ne, tohle starostovi neukazujte

13:24 Ondřej Hejma přirovnal Pavla Novotného k... Ne, tohle starostovi neukazujte

Již po pětadvacáté se novinář a komentátor Ondřej Hejma sešel v Podtrženo, sečteno s Lubošem Xaverem…