Publicista Hekrdla se zamýšlí nad tím, zda má krize na Ukrajině poškodit Německo. Zde je odpověď

09.09.2014 17:52

Všeobecně se má za to, že pokud existuje šance na uvolnění napětí mezi Západem a Ruskem, podaří se to prostřednictvím německé kancléřky Angely Merkelové. Publicista Martin Hekrdla na webu Literárních novin ale píše o rozpolcenosti Spolkové republiky Německo. Na jedné straně se pokouší o zpřísnění sankcí proti Rusku, na straně druhé musí chránit své ekonomické zájmy. Celý střet mezi Západem a Ruskem možná slouží k poškození Německa.

Publicista Hekrdla se zamýšlí nad tím, zda má krize na Ukrajině poškodit Německo. Zde je odpověď
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléřka Angela Merkelová
reklama

Hekrdla připomněl osud boxerského šampiona Vitalije Klička, který po čtrnáct let žil ve Spolkové republice a jeho strana UDAR byla podporována nadací Konrad-Adenauer-Stiftung i Evropskou lidovou stranou (EPP). Obě organizace se soustřeďují kolem strany CDU Angely Merkelové.

Hvězda Majdanu Kličko byl odsunut na post starosty Kyjeva. Předtím stáhl svou kandidaturu na prezidenta Ukrajiny.

Celý článek ZDE.

Za celou majdanskou revoluci mluvil spíš Oleg Ťahnybok z „fašizoidní a antisemitské“ Svobody a premiér Arsenij Jaceňuk, předák strany Vlast. Jaceňuk je podle Hekrdly ekonomický liberál a zároveň stejný homofob jako ruský prezident Vladimir Putin.

Rozpolcený Porošenko, rozpolcená Merkelová

Roli, která byla původně napsaná pro boxera Klička, převzal současný prezident Petro Porošenko. Odsouhlasil mír na schůzi v Minsku. Jeho znění je přitom velice blízké návrhu Vladimira Putina. Přitom v pondělí 8. září dorazil do Mariupolu se slovy, že „nepřítel utrpí zdrcující porážku“. Český publicista si všímá zvláštní rozpolcenosti. Ta se projevuje také u kancléřky Angely Merkelové.

Německá kancléřka v posledních dnech prohlašovala, že odmítá posílat zbraně ukrajinské vládě. V Kyjevě ale lichotila Porošenkovi a hájila celistvost Ukrajiny. Tentýž den vicekancléř a ministr ekonomiky Sigmar Gabriel prohlásil, že jediným řešením krize je promyšlená koncepce federalismu.

Merkelová na jedné straně prosazuje sankce proti Rusku, ale vyjadřuje i naději na jejich zmírnění. Podle Hekrdly tak jistě souhlasí s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), že ve věci sankcí se blanko šek nepodepisuje.

Německo má v Rusku 6000 firem. Třetina jeho spotřeby plynu a ropy je také z Ruska

Rusko Německu dodává třetinu spotřeby zemního plynu a ropy, zatímco na ruském území působí 6000 německých firem. Hekrdla připomíná, že to je důvod, proč Putina navštívil šéf firmy Siemens Joe Kaeser a proč bývalý kancléř SRN Gerhard Schröder na posledních narozeninách Putina označil ruského prezidenta za čistého demokrata.

Německo musí současně ošetřit své zájmy a zároveň musí srovnat krok s anglosaskými jestřáby (USA, Velká Británie, Kanada a Austrálie). S Ruskem se pak musí přetahovat o sféry vlivu v „nové Evropě“, která je plná rusofobních politiků.

Spolupráce Číny s Ruskem může podkopat hegemonii amerického dolaru

Hekrdla píše ale o jiné zásadní strategické hře. Moskva se spolu s Pekingem dohodla, že vzájemné obchodní transakce budou účtovat v rublech a jüanech. „Čímž začaly loupat perníček z čarodějné chaloupky založené na globální hegemonii amerického dolaru,“ upozornil publicista.

„V této nové studené válce sní čínský vrchní papaláš Si Ťin-pching o nové Hedvábné stezce (ovšemže tentokrát bez hedvábí a postavené zejména na kolejích), která by směřovala přes středoasijské země a Ruskou federaci do Německa,“ vysvětluje Hekrdla. Připomenul, že čínský prezident počátkem dubna navštívil německé město Duisburg v Porúří, kde je srdce ocelářství a obchodu spolu s největším vnitrozemským přístavem.

Může být terčem Spolková republika Německo?

Podle názorů některých novinářů se čínskému prezidentovi podařilo narušit snahu Washingtonu o novou konfrontaci mezi NATO a Ruskem. Hekrdla připustil, že k tomu možná nedošlo. Terčem celé konfrontace mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskou federací může být právě Spolková republika Německo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

16:47 Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

REPORTÁŽ Ať je teplo, nebo zima, v hospodě je vždycky prima. Zvláště pak, když byly nálevny skoro dv…