Publicista Neff doporučuje uživatelům internetu: Hlava není jen k nošení čepice

12.12.2014 21:15

Publicista Ondřej Neff zakládal první ryze český internetový deník. Dnes je zpravodajských portálů jako máku. Jak se v důsledku toho mění pohled na žurnalistiku a získávání informací? O tom hovořil Neff v křesle pro hosta v pátečním Hyde parku České televize. Upozornil mimo jiné na to, že internet představuje i určitá rizika, ta se projeví především ve chvíli, kdy nebudeme používat vlastní mozek a budeme jen slepě přikyvovat.

Publicista Neff doporučuje uživatelům internetu: Hlava není jen k nošení čepice
Foto: wikipedia.org
Popisek: Ondřej Neff
reklama

Sociální sítě sbírají o svých uživatelích řadu údajů, což může být problém, ale protože člověk není ze své podstaty tvor opatrný, tomuto riziku podléhá. Sociální sítě mají ale na lidi i pozitivní vliv. Mohou být v každodenním konfliktu s lidmi, se kterými by se jinak třeba dlouho neviděli. Tak to alespoň vidí Neff.

Nedémonizujme rizika internetu, vzpomeňme si na dopisy

„Když jsme s manželkou někam jeli, třeba do Tramtárie, tak když se vrátíme, tak mi to ještě půl roku od návratu nabízí nové hotely v Tramtárii, to mi přijde až směšné," pokračoval publicista. Podle jeho názoru je na každém, zda se reklamě rozhodne podlehnout. Je to zkrátka běžná součást dnešní reality a je zvláštní, že někteří lidé se nad tím dlouhodobě rozčilují.

A pokud se někomu nelíbí. že jeho data jsou volně dostupná dalším lidem, ať je prostě nedávají na internet. Rodiče i školy na to ostatně své děti už upozorňují. Informace na internetu mohou být použity různým způsobem, ale totéž podle Neffa dříve platilo o klasických dopisech, pokud se dostaly do nepovolaných rukou.

Rizika pro žurnalistiku

Podle Neffa ale nesmíme opomenout jistá rizika pro žurnalistiku. Někde se něco napíše na Facebook a novináři to hned citují jako hotovou věc. A další problém, objevují se názory, že např. ČT straní v ukrajinské krizi Západu. „Já osobně si to nemyslím," podotkl Neff, ale možná by to stálo za analýzu. Zároveň příliš nevěří tomu, že by se o některých věcech raději mlčelo, že by i na internetu fungovala autocenzura. Neff má za to, že je publikováno vše, co novinářům přijde zajímavé.

„Slýchávám také, vy máte pravdu, protože si myslíte totéž co já. Média dnes často přistupují k médiím s tím, že chtějí utvrdit ve svém názoru," posteskl si dále Neff. Přitom by to mělo být jinak, člověk by si měl něco přečíst a zamyslet se nad tím, jestli může mít pravdu autor, který vykresluje odlišná stanoviska.

Proto znovu zazněla základní Neffova rada: „Používejte vlastní hlavy i k něčemu jinému než k nošení čepice." Když si něco přečteme na blogu, měli bychom vzít v potaz např. to, že nejde o žádné boží výroky, ale o názor jednotlivce, se kterým můžeme a nemusíme souhlasit. Pokud se nám nezdá něco, co čteme, měli bychom se to snažit někde ověřit, mnohdy to zabere jen deset minut.  

Kam půjdeme dál?

Jeden z diváků chtěl od Neffa slyšet, kam se zpravodajství posune dál. „Ve střednědobém horizontu bude docházet ke spojení elektroniky a lidského organismu," uvedl. Toto spojení povede k tomu, že lidé budou ve velmi rychlém čase reflektovat dění v různých částech světa.

Současně upozornil i na to, že náš svět je velice závislý na elektřině. Kdyby ta přestala fungovat, mohl by to být velký problém. Otázkou je, zda je něco takového reálné. Existují mnohé cesty, jak se dostat k energii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zpět k té Marii Benešové... Pavel Zeman nechtěl, ale Moravec si nedal pokoj

14:07 Zpět k té Marii Benešové... Pavel Zeman nechtěl, ale Moravec si nedal pokoj

Deset a půl roku je ve funkci nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. V čele soustavy státních zástupc…