Puč. A zavírat nás budete? Řev mezi SPD a vládou dosud nejtvrdší

11.05.2022 9:34

Vít Rakušan hned po zahájení ranního jednání Sněmovny od mikrofonu vysvětlil, že vláda svým odchodem při večerním projevu Tomia Okamury projevila principiální postoj. Vláda podle něj uprchlickou krizi zvládá dobře, lidé Ukrajincům pomáhají, je to skvělý úspěch a žádná xenofobie na tom nic nezmění. Radim Fiala z SPD nazval chování vlády pučem. V dalším vystoupení se podivil, že hosté sudetoněmeckého landsmanšaftu z KDU-ČSL tu řeční o fašismu.

Puč. A zavírat nás budete? Řev mezi SPD a vládou dosud nejtvrdší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Všichni ministři byli podle Rakušana připraveni vysvětlovat a byly připravené materiály.

„Bohužel se stalo, že opozice k tomu přistoupila tak, že náš názor slyšet nechtěla,“ shrnul dění Rakušan. Očekával prý, že opozice ho nechá hned na úvod promluvit, ale místo toho se k pultíku dostavil Tomio Okamura. „Měli jsme tady hodinu nenávisti, měli jsme tady hodinu xenofobie, měli jsme tady hodinu rozeštvávání české společnosti,“ postěžoval si. Dokonce prý Okamura relativizoval utrpení Ukrajinců.

„My někdy musíme reagovat i z principu, v souladu s naším svědomím,“ vysvětloval reakci vlády, která následně opustila Sněmovnu.

Více z rozpravy ZDE

Diskutovat o strategii zvládání uprchické krize však vláda chce dále. „Ministři jsou připraveni prezentovat, jakým způsobem tato vláda zvládá ukrajinskou krizi,“ ujistil.

To je věc této společnosti, a to jak jsme zvládli pomoct, je její skvělou vizitkou. Sedmdesát procent obyvatel podpořilo to, aby se Ukrajincům pomáhalo, šedesát tři procent podle STEM Ukrajincům pomohlo.

„Úžasný obrázek a tento úspěch skvělé společnosti a dobré výsledky této vlády v oblasti zvládání uprchlické krize žádné xenofobní výkřiky nemohou zničit,“ uzavřel Rakušan.

Zbývá už jen kriminalizace odlišných názorů

„To, co jsme tady včera viděli, nemohu nazvat jinak než jako vládní puč,“ reagoval na něj Radim Fiala z SPD.

Marek Benda se poblíž pultíku prohnul smíchy, pak se chytil za hlavu a nakonec sepjal ruce.

„V historii Sněmovny se to nikdy nestalo, abyste se zvedli, vy, kteří máte odpovídat na otázky opozice, a odešli jste pryč.“

Je to podle něj značně svérázné chápání odpovědnosti, zejména od ministrů.

Vláda podle něj potvrdila, že si skutečně myslí to, co Markéta Pekarová Adamová prořekla nahlas – že opozice má sedět v koutě, šoupat nohama a mlčet.

Vláda podle něj předvedla, že je přesvědčena, že ona má pravdu a nic jiného slyšet nechce. „A když se nás na něco ptáte, odcházíme pryč.“

Teď už vládě podle něj zbývá jen třetí bod – kriminalizace odlišných názorů.

Řečniště opustil za potlesku z opozičních řad a smíchu premiéra Fialy ve vládní lavici.

Vy tu budete mluvit o fašismu?

V dalším průběhu debaty lidovec Marek Výborný odmítl „atmosféru zla a nenávisti, kterou jsme včera slyšeli“. A nakonec nazval Okamurovo vystoupení „fašistickým projevem“.

„To nám tady říká lidovec, který se klaní banderovcům a jezdí na srazy sudetoněmeckého landsmanšaftu?“ reagoval na poznámku o fašismu Radim Fiala. A dodal poznámku o vození zbraní neonacistickým praporům na Ukrajinu.

Pak zpochybnil řízení schůze Olgou Richterovou. Vládní koalice ale jeho námitku odmítla.

Jurečka: Necháme Sněmovnu běžet v tomto režimu?

Marian Jurečka si stěžoval, že není možné žádat prostor na opoziční okénka a potom v nich mluvit neomezeně dlouho.

„Buď to bude mít racionální základ, nebo budeme muset přistoupit k věcem, které změní způsob jednání této Sněmovny.“

„Mluvil tu pan Okamura, lhal, překrucoval, šířil nenávist. To máme nechat Sněmovnu běžet v tomto režimu?“ ptal se s údivem vicepremiér.

„Tady vystoupil někdo, kdo polemizoval o věcech, o kterých polemiku vést nelze,“ pokračoval v kritice Okamurova úterního projevu.

„Včera váš pan předseda, pane předsedo Fialo, chtěl, ať nemáme poznámky, vy je máte běžně,“ vzpomněl své večerní překřikování s Okamurou.

„Jestli chceme řídit tuto zemi ve prospěch občanů, tak se musíme dohodnout, jak budeme fungovat,“ myslí si Jurečka. Minulá opozice se podle něj nikdy takto nechovala. „Nikdy se tu nedebatovalo dvanáct hodin k programu schůze,“ vzpomínal.

Josef Cogan, předseda klubu STAN, se rozčiloval nad minimální produktivitou zákonodárného sboru. „Bod chtělo ANO, my jsme ho zařadili, a druhá opoziční strana ho ostře zobstruovala. A předtím jiný bod obstruovalo ANO. Za čtyři hodiny jsme neudělali nic,“ popsal úterní den.

„Obstruujete celou Sněmovnu, celou její činnost,“ obvinil opozici.

Radim Fiala ale upozornil, že jeden padesátiminutový projev, což není v současné Sněmovně nijak vynikající délka, lze těžko označit za „obstrukci“, jak obviňovali vládní poslanci. A k Jurečkovým slovům, že minulá opozice se nikdy takto nechovala, připomněl, že tehdy se opozice ani neunavovala řečněním, ale prostě si všech pět klubů po sobě vzalo na dvě hodiny pauzu na poradu klubu, a tím zabilo celý den.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

18:55 Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

Globální šachovnice je v současné době rozehraná na velmi nebezpečnou hru. USA chtějí Čínu donutit, …