Puč armády proti Erdoganovi není pro znalce zase takové překvapení. Teď Turci uvidí, co to je "autoritativní režim". Pohled na převrat páteční noci z blízké velké země

17.07.2016 6:37 | Zprávy

Pokus o převrat v Turecku, provedený o páteční noci, byl málokde sledován tak pozorně jako v Rusku, které v regionu absolvovalo s Tureckem již několik konfrontací. V poslední době se navíc vztahy obou zemí vyvíjely poměrně bouřlivě. Analytička Veronika Sušová-Salminen pro ParlamentníListy.cz shrnuje reakce ruského tisku.

Puč armády proti Erdoganovi není pro znalce zase takové překvapení. Teď Turci uvidí, co to je "autoritativní režim". Pohled na převrat páteční noci z blízké velké země
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ruska

Ruská média a jejich internetová vydání s velkým zájmem sledují vývoj kolem nočního vojenského puče v Turecku. V noci z pátku na sobotu v Turecku proběhl pokus části armády o to svrhnout současnou vládu prezidenta Recepa T. Erdogana. Přes dramatický vývoj během noci, která si vyžádala podle posledních zpráv přes 200 mrtvých, se vojákům puč nezdařil a vládní složky začaly zatýkání a další formy represe.

Vzhledem k tomu, že Rusko je velmi zainteresováno v řešení syrské problematiky, je politický vývoj v Turecku pro ruskou stranu důležitý. Nedávno došlo k mírnému zlepšení doslova ledových vztahů mezi Ankarou a Moskvou kvůli incidentu se sestřeleným ruským vojenským letadlem na hranicích mezi Sýrii a Tureckem. Moskva na to reagovala sérii ekonomických sankcí proti Turecku a dala jasně najevo, že od Ankary čeká nejen vysvětlení, ale také omluvu. Minulý měsíc se Erdogan začal s Moskvou znovu sbližovat, Moskva zrušila některé sankce proti Turecku a začala „ladit“ dialog ohledně Sýrie.

Puč a turecké vztahy s USA

V souvislosti s pučem a posledním vývojem v politice Erdogana vůči Rusku populární noviny Moskovskyj komsomolec oslovily politologa a specialistu na tureckou a blízkovýchodní otázku Alexandra Sotničenka. Sotničenko je toho názoru, že konflikt mezi Erdoganem a armádou je trvale přítomen v politice Turecka od nástupu Erdogana v roce 2002. Erdogan se roky snaží vliv armády na politiku omezit, například pomocí čistek. Jak dále ruský politolog uvedl, je všeobecně známé, že řada vysokých tureckých důstojníků je svázána s USA, kde řada z nich získala vzdělání a má nejen sekulární, kemalistickou, ale také velmi proamerickou orientaci. Na adresu puče Sotničenko řekl: „Je zcela možné, že je to reakce na to, že se Turecko v současné době nachází v nejhorších vztazích s USA od roku 1974 a na to, že se Turecko začalo aktivně sbližovat s Ruskem.“

Celková situace se podle politologova hodnocení nevyvinula příliš dobře pro Rusko s jeho zájmy v syrském konfliktu. Podle Sotničenkových slov: „Myslím, že syrský problém je možné vyřešit jen pomocí dialogu s Tureckem a tento dialog se sotva začal realizovat“. V nejbližší době se Turecko ponoří do vnitropolitických problémů, což bude hledání řešení ztěžovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vss

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fico se srdečně pozdravil s Vučičem. V Moskvě, Pobaltí navzdory

10:00 Fico se srdečně pozdravil s Vučičem. V Moskvě, Pobaltí navzdory

Slovenský premiér Robert Fico a srbský prezident Aleksandar Vučič se navzdory tlaku pobaltských stát…