Puč proti Zemanovi. Pravda vyšla. Právník uhranul

19.10.2021 13:43 | Ze sítí

Podle právníka Jiřího Vyvadila, bývalého poslance i senátora, nesledujeme v posledních hodinách nic jiného, než pokus o ústavní puč proti prezidentu republiky. Provádějí ho lidé, kteří již v minulosti jasně projevili svou snahu zbavit Miloše Zemana jeho úřadu a i přes starostlivá slova ohledně zdravotního stavu je zřejmé, že jim o nic jiného nejde ani dnes.

Puč proti Zemanovi. Pravda vyšla. Právník uhranul
Foto: screen iDNES.cz
Popisek: Tisková konference senátorů ke zdravotnímu stavu prezidenta

Anketa

Schvalujete, že Babišova vláda odpouští DPH na elektřinu?

76%
11%
hlasovalo: 15335 lidí

S jejich iniciativou je tedy třeba zacházet jako s ústavním pučem, tedy pokusem o sesazení legitimně zvoleného prezidenta republiky pod historkou obav o jeho zdravotní stav.

„Senát již rok připravuje horem dolem proceduru na odvolání prezidenta Zemana. Je to součástí desetiletého boje probruselských liberálů spojených i později s odporem proti premiérovi Babišovi.

Dnes snahy po odstranění prezidenta Zemana již přešly v otevřený puč,“ konstatuje právník.

Kromě senátorů, jejichž odpor k Miloši Zemanovi je mnohaletý, je zapojeno i vedení Ústřední vojenské nemocnice a samozřejmě část mediální scény, která byla vděčným tahounem u všech dřívějších pokusů o sesazení prezidenta.

Vyvadil připomíná příběh s návštěvou předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka. Ten později vysvětloval: „Pozval mě sám pan prezident prostřednictvím pana kancléře a já byl přesvědčený o tom, že je vše řádně zkonzultováno s nemocnicí i ošetřujícím lékařem.“

Doplnil svůj zážitek, že prezident jej okamžitě zdravil, zval dál a zajímal se o dění mimo nemocnici. A odmítl spekulace o tom, že by dokument svolávající první zasedání nové Poslanecké sněmovny, který po návštěvě ukazoval novinářům, podepsal za prezidenta někdo jiný, jak někteří na dálku diagnostikovali.

Vyvadil k tomu přidává komentář, že „zcela zjevně z prohlášení vyplývá, že prezident republiky je zcela při smyslech, bájné historky, že není při vědomí jsou zjevně účelově vylhané s jasným cílem na jeho odstranění“.

Za tato slova byl předseda Sněmovny slovně napaden mluvčí nemocnice, která následně podmínila přístup k prezidentovi souhlasem lékařů. Výkon ústavní funkce prezidenta republiky tak nyní závisí od rozhodnutí ředitele nemocnice MUDr. Zavorala, aniž by bylo zřejmé, zda je k tomu zdravotní důvod.

Následně se do věci vložil předseda Senátu Miloš Vystrčil, dlouhodobý prezidentům kritik, který požádal vedení nemocnice o vyjádření, zda prezident republiky je schopen vykonávat svou funkci.

Odpověď, kterou mělo vedení nemocnice vypracovávat i ve spolupráci s ústavními právníky, byla dle Vyvadila očekávaná. Uváděla, že prezident není schopen vykonávat své pracovní povinnosti.

„Předně je třeba říci, že toto stanovisko je irelevantní, neboť záleží na tom, co může a co nemůže vykonávat,“ reaguje Jiří Vyvadil. Připomíná, že pracovní povinnosti prezidenta obnášejí především rozhodování. V dokumentu, který Miloš Vystrčil před novináři dramaticky předčítal, však nebyla ani zmínka o tom, že by rozhodovací schopnost prezidenta byla jeho onemocněním omezena. Svědectví předsedy Vondráčka dokládá spíše opak.

„Byl-li pan prezident schopen konverzovat s premiérem a v minulém týdnu i s předsedou Poslanecké sněmovny a navíc podepsat listinu o svolání ustavující schůze Poslanecké sněmovny, je v tom nejdůležitějším rozhodně schopen funkci vykonávat,“ domnívá se Vyvadil.

Je podle něj zřejmé, že posudek byl sepsán na objednávku nastupující vládní koalice. Prezident k tomu přispěl tím, že zrušil lékařské konzilium, které pečovalo o oba jeho předchůdce a v současné situaci by mohlo být autoritou, která by zamezila manipulacím ze strany vedení ÚVN. V současnosti by podle něj bylo řešením převezení prezidenta do jiné, „politicky neutrální nemocnice“.

Z politického hlediska Vyvadil upozorňuje, že stále běží mandát končící Poslanecké sněmovny. Ta má šanci postavit se ústavnímu puči, na kterém participují strany mající v nově zvolené Sněmovně většinu, stejně jako v Senátu. Proto by se končící poslanci ještě mohli chystanému puči postavit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

19:45 Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

Poslanec a jeden ze zakladatelů hnutí STAN Petr Gazdík se domnívá, že Vít Rakušan by měl kandidovat …