Půjčujete si peníze od dětí z kolébek, zlobil se Kalousek v ČT na vládu

29. 6. 2014 13:35

Kalousek nevybíral daně. Tato slova opakovaně ve studiu České televize pronášel ministr financí Andrej Babiš, když proti svému předchůdci v úřadu seděl v nedělních Otázkách Václava Moravce. Díky Kalouskovi jsme prý na karuselových obchodech přišli o 48 miliard korun. Kalousek kritiku důrazně odmítl a prohlásil, že je sice připraven připravit všechny rozumné návrhy v oblasti výběru daní, ale nebezpečný ďábel bývá ukryt v detailu

Půjčujete si peníze od dětí z kolébek, zlobil se Kalousek v ČT na vládu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hosty pořadu OVM byli bývalý ministr financí Miroslav Kalousek a současný ministr financí Andrej Babiš
reklama

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) hodlá ve výběru daní změnit řadu věcí. Systémovým krokem bude zavedení centrálního registru účtů a elektronický výkaz DPH. „Tady jsou organizované skupiny z celé Evropy, které nás obírají o peníze,“ rozčiloval se Babiš. Kalousek opakovaně tuto kritiku odmítal.

„Opatření na lepší výběr daní se v minulém volebním období udělala celá řada a některé kroky podpořila i opozice. Já jsem vždy šel postupnými kroky a nesliboval věci, které prakticky nelze naplnit,“ poznamenal Kalousek. A je otázka, jaké výsledky bude miít s velkou slávou oznámený zrod týmu Kobra.

Pokud se povede zavést chorvatský systém evidence tržeb, pak prý bude možné se v roce 2017 vrátit ke dvoustupňové rovině daně z přidané hodnoty, přičemž by se spodní hladina pohybovala na úrovni deseti procent. Vláda navíc chystá zrušení superhrubé mzdy a další věci, které mají pomoci občanům. „Taky jsem založil komisi pod vedením paní profesorky Vančurové, která má řešit míru zdanění práce. Dojde i na analýzu paušálů u živnostníků. Já bych chtěl zdůraznit to, že naše vláda má úplně jiný přístup k zaměstnavatelům a odborům, my s nimi otevřeně diskutujeme,“ zmínil také Babiš.

Fotogalerie: - Babiš versus Kalousek

Hosty pořadu OVM byli bývalý ministr financí Miros...
Hosty pořadu OVM byli bývalý ministr financí Miros...
Andrej Babiš
Miroslav Kalousek
Hosty pořadu OVM byli bývalý ministr financí Miros...
Andrej Babiš

Zadlužování dětí

Kalousek na to reagoval, že je připraven podpořit jakýkoli rozumný návrh, ale ďábel bývá ukryt v detailu, takže bude záležet na konkrétních návrzích, které vláda předloží. „V zemích staré patnáctky EU nemá chorvatský model nikdo,“ podotkl Kalousek. V pořadu také zkritizoval skutečnost, že vláda odložila zavedení jednotného inkasního místa, které plánovala ještě vláda Petra Nečase. Spolu s tím by přitom přišla řada opatření, která měla České republice pomoci.

V závěru první hodiny Kalousek řekl své i k vládnímu plánu zvyšovat slevy na děti. „Zvýšení slevy na dítě je fajn za předpokladu, pokud to nepůjde na úkor vyššího deficitu. A jak to máme podpořit, když si vláda půjčuje peníze od dětí v kolébce,“ podotkl první místopředseda TOP 09.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Viník rozdělené společnosti? Nedělní Otázky Václava Moravce mají dohru. Tohle se v ČT líbit nebude

20:35 Viník rozdělené společnosti? Nedělní Otázky Václava Moravce mají dohru. Tohle se v ČT líbit nebude

„Všichni si platíme veřejnoprávní média, měla by sloužit, nestraně nás informovat, snažit se utlumov…