Putin: Některým západním politikům cestu do Moskvy Washington nepovolil

16. 4. 2015 14:29

Některým západním politikům Washington nepovolil účast na květnových oslavách konce druhé světové války v Moskvě, řekl dnes ruský prezident Vladimir Putin v televizní besedě s diváky.

Putin: Některým západním politikům cestu do Moskvy Washington nepovolil
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Putin upozornil, že absenci západních vůdců v Moskvě nikdy oficiálně nekomentoval. "Cizí volbu budeme vždy respektovat. Pokud lidé v jakékoli formě chtějí projevit úctu obětem nacismu a vzdají čest osvoboditelům, přivítáme to. Kdo chce, do Moskvy přijede, kdo nechce, nepřijede. My oslavíme svůj svátek," řekl ruský prezident. Dodal, že Rusko na Západ "nebude cenit zuby", nebude se izolovat, ale ani spolupráci se Západem stranit.

Bílý dům účast na oslavách v Moskvě odřekl a do Ruska nepřijede ani velká většina západoevropských vůdců. Český prezident Miloš Zeman se oslav krátce zúčastní, vojenské přehlídce na Rudém náměstí ale přítomen nebude.

Putin dnes komentoval aktivizaci krajně pravicových sil v západní Evropě, na kterou ruská média intenzivně upozorňují. Prohlásil přitom, že nacismus a stalinismus nelze stavět na stejnou úroveň, protože nacisté označili veřejně za cíl své politiky likvidaci celých skupin obyvatelstva. Stalinský režim při vší své krutosti takový cíl neměl, řekl prezident.

Putin připustil, že na srovnávání nacismu s komunismem má vinu i Rusko samotné, protože po 2. světové válce se SSSR snažil silou vnutit cizím zemím svůj model rozvoje. O totéž se ostatně podle něj nyní snaží Spojené státy, které ale "čeká stejný nezdar".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Zbořil: Já byl přímo u vzniku Občanského fóra. A viděl jsem, jaká se hraje s národem hra s Havlem v hlavní roli

9:00 Zdeněk Zbořil: Já byl přímo u vzniku Občanského fóra. A viděl jsem, jaká se hraje s národem hra s Havlem v hlavní roli

Politolog Zdeněk Zbořil vyznamenaný prezidentem Milošem Zemanem zavzpomínal na listopad 1989. Byl pr…