Putin a Lukašenko měli urgentní schůzku. Běloruský lídr odkryl karty a řekl, co Rusko plánuje

31.12.2018 13:59

Alexandr Lukašenko a Bělorusko nepatří k často skloňovaným pojmům v médiích. Ale nyní by mohli být. Prezident Běloruska se setkal s Vladimirem Putinem a podle tiskových zpráv spolu řešili otázku spolupráce obou zemí. A také „sjednocení“. Idea, kterou obě země schválily na sklonku tisíciletí, opět vystrkuje růžky.

Putin a Lukašenko měli urgentní schůzku. Běloruský lídr odkryl karty a řekl, co Rusko plánuje
Foto: kremlin.ru
Popisek: Prezidenti Alexandr Lukašenko (Bělorusko), Nursultan Nazarbajev (Kazachstán) a Vladimir Putin (Rusko)
reklama

Podle britského listu Independent se Alexandr Lukašenko ještě před Vánoci vyjádřil pro ruský tisk ke vztahu Ruska a Běloruska překvapivě otevřeně. „Umím číst mezi řádky a rozumím těm náznakům. Měli byste to říct nahlas: zrušte zemi a připojte se k Rusku,“ řekl podle Independentu Lukašenko. Dle listu se jeho slova vztahují ke změně v daňové politice Ruska, která hrozí, že Bělorusko připraví o „miliardy dolarů“.

Celý článek ZDE

Anketa

Myslíte, že se v roce 2019 budeme mít lépe než v tomto končícím roce?

23%
77%
hlasovalo: 18915 lidí
29. prosince se zástupci obou zemí, jejichž název obsahuje slovo Rusko, sešli v Kremlu. Výsledky, ke kterým došli, jsou sice velice nekonkrétní, ovšem z obou stran se ozývá ochota k větší spolupráci a k těsnějšímu spojení. „Je nezbytné dále pracovat na řešení problémů mezi Běloruskem a Ruskem,“ řekl podle běloruské agentury BelTA Lukašenko po jednání. Také poděkoval Putinovi, že ho pozval na Nový rok: „Vtipkoval jsem, že už jsme ze sebe otrávení. Možná že ze sebe nikdy nebudem otrávení, protože jsou tu záležitosti, o kterých musíme jednat. Je to naše práce. Vskutku, posledně jsme se dohodli, že se budeme bavit o budoucnosti naší koexistence v tomto složitém světě. Je to nezbytné, protože mnoho problémů by se mělo řešit s ohledem na budoucnost,“ řekl k tomu Lukašenko. Běloruský prezident také podotkl, že bude nutná diskuse o tématech, která brání další integraci. Na obou stranách prý vznikly pracovní skupiny, které se budou tématu užší spolupráce dále věnovat.

„Jak bylo schváleno, založili jsme pracovní skupinu sloužící k prohloubení propojení v ekonomické sféře i v jiných sférách. Podle našeho návrhu budeme dále pracovat na rozšíření našeho plánu pro vybudování unie/unijního státu,“ prohlásil Vladimir Putin podle ruské státní agentury TASS. Dle této agentury se v oblasti problémů, které brání hlubší kooperaci, jedná právě o změny ve výpočtu ceny plynu proudícího z Ruska a výpadku příjmů Běloruska. Ale také opakovaná porušování celních opatření a dovozu zakázaného zboží na ruské území, tedy pašeráctví.

Unie Ruska a Běloruska patří k nepříliš zmiňovaným. Smlouva o jejím založení pochází z konce devadesátých let. Cílem bylo podle wikipedie stvořit federaci podobnou Sovětskému svazu, s jednou hlavou státu, jednotnou legislativou, měnou, hymnou, občanstvím a jinými znaky státu. Ovšem ke konkrétním krokům zatím v drtivé většině ohledů nedošlo. Zda se tedy v této oblasti něco změní, závisí právě na Vladimiru Putinovi a Alexandru Lukašenkovi.

Unie Ruska/Běloruska ZDE

Články agentur ZDE

a ZDE

Fotogalerie: - Putin není náš car

Demonstrace Putin není náš car na podporu demokrat...
Demonstrace Putin není náš car na podporu demokrat...
Demonstrace Putin není náš car na podporu demokrat...
Demonstrace Putin není náš car na podporu demokrat...
Demonstrace Putin není náš car na podporu demokrat...
Demonstrace Putin není náš car na podporu demokrat...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvě gumičky na penis a sklenářský tmel. Vídeňská zdravotnice popsala, jak se „černoušek snažil změnit na černošku", aby nemusel pracovat. Radši se posaďte

4:37 Dvě gumičky na penis a sklenářský tmel. Vídeňská zdravotnice popsala, jak se „černoušek snažil změnit na černošku", aby nemusel pracovat. Radši se posaďte

Podle Multikulturního centra Praha do Rakouska imigranti nejčastěji přicházejí ze sousedního Německa…