Putin bude respektovat "jakýkoli" výsledek ukrajinských voleb

24.05.2014 16:01

Ruský prezident Vladimir Putin je připraven respektovat "jakoukoli volbu" ukrajinského lidu. Šéf Kremlu to prohlásil na hospodářském fóru v Petrohradě v souvislosti s volbami ukrajinského prezidenta, jejichž první kolo se uskuteční v neděli. Prezidentským volbám ale podle Putinova názoru mělo předcházet referendum o změnách v ukrajinské ústavě.

Putin bude respektovat "jakýkoli" výsledek ukrajinských voleb
Foto: RussianMind
Popisek: Staronový ruský prezident Vladimir Putin

"Budeme každopádně respektovat volbu ukrajinského lidu a budeme spolupracovat s orgány vytvořenými na základě těchto voleb," řekl Putin novinářům. Moskva má podle ruského prezidenta zájem na vytvoření předpokladů pro stabilizaci situace na Ukrajině a na reformě ukrajinské ústavy. Ta by podle kyjevského parlamentu měla zakotvit výraznou decentralizaci státní správy a zajistit nový status pro užívání ruštiny.

Ruský prezident se pozastavil nad tlakem, jemuž je ruský státní monopol Gazprom vystaven ohledně výše ceny zemního plynu pro Ukrajinu. Po únorovém svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče Gazprom cenu plynu téměř zdvojnásobil. "Proč bychom cenu plynu pro Ukrajinu měli snižovat? Nic takového v kontraktu není a smlouvy by se měly dodržovat," poznamenal Putin.

Celkový dluh Ukrajiny za plyn přesahuje částku 3,5 miliardy dolarů

Rusko je nicméně ochotno s Kyjevem jednat o harmonogramu splácení ukrajinského dluhu za minulé plynové dodávky. Moskva podle šéfa Kremlu bude k takovým jednáním přistupovat "konstruktivně". Celkový dluh Ukrajiny za odběr plynu v současnosti podle Gazpromu přesahuje částku 3,5 miliardy dolarů (asi 70 miliard Kč).

Putin oznámil, že počátkem června navštíví západní Evropu, poprvé od začátku ukrajinské krize. Ve Francii se zúčastní oslav 70. výročí vylodění spojeneckých vojsk v Normandii. Zájem o setkání s ruským prezidentem prý v této souvislosti projevil francouzský prezident François Hollande a Putin "je připraven" se s ním sejít.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

Vaše návštěvy škol

Vážená paní Pekarová, mám dotaz ohledně Vašich besed na středních školách. 1. Proč setkání organizujete v rámci školní výuky? Proč to není v pozdních odpoledních hodinách, např. od 17:00 h, kdy už všem žákům vyučování končí. (Např. Střední odborná škola pro administrativu EU, kde to do rozvrhu žák...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš premiér a Okamura ministr zahraničí. Co byste dělali? V prezidentské debatě, bez Babiše, zavládl děs

20:38 Babiš premiér a Okamura ministr zahraničí. Co byste dělali? V prezidentské debatě, bez Babiše, zavládl děs

Pánové Petr Pavel, Marek Hilšer, Josef Středula, Pavel Fischer a Marek Hilšer se sešli na další prez…