Putin chce celou Ukrajinu, varoval u Šafra ukrajinský velvyslanec a pak se pustil do Zemana

21.1.2019 4:40 odp.

Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis poskytl rozhovor serveru Forum24.cz Pavla Šafra. Domnívá se, že ruský prezident Vladimir Putin chce celou jeho zemi. „Je to opravdová válka,“ říká.

Putin chce celou Ukrajinu, varoval u Šafra ukrajinský velvyslanec a pak se pustil do Zemana
Foto: Oficiální twitterový účet Vladimira Putina
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Perebyjnis rovněž uvedl, že jeho země si ze všeho nejvíc přeje mír. „A míru lze dosáhnout, pokud bude na Rusko, které okupuje ukrajinská území, vyvinut dostatečný tlak,“ zmínil Perebyjnis, jenž je ukrajinským velvyslancem v České republice. 

  • Původní text ZDE

„Už skoro pět let pokračuje válka. Není to žádná krize, jak rádo tvrdí Rusko. Je to opravdová válka,“ zmiňuje velvyslanec a poukazuje například na velké ekonomické i lidské ztráty. „Reakce Západu byla důležitá v tom smyslu, že bylo zabráněno další agresi Ruska. Není tajemstvím, že Putin nepotřebuje jen Krym a Donbas, chce celou Ukrajinu. Považuje ji za sféru svého vlivu a dobře si uvědomuje, že bez Ukrajiny nemůže existovat velká ruská říše nebo Sovětský svaz nebo cokoli, co by chtěl obnovit,“ dodává velvyslanec, že Putin se snaží získat celou zemi hybridní válkou, kterou rozpoutal. 

Své pak Perebyjnis řekl i k postojům prezidenta Miloše Zemana a jeho ovlivňování česko-ukrajinských vztahů. „V mnoha případech, když hovoří o Ukrajině, například když před rokem uvedl, že by Ukrajina měla souhlasit s okupací Ruskem Krymu výměnou za třeba plyn, s ním nemůžeme souhlasit. To říkáme otevřeně,“ podotkl Perebyjnis. 

A v jakém stavu je členství země v NATO a Evropské unii? „Co se týče formálního členství v NATO a Evropské unii, to bude zakotveno v ukrajinské ústavě. Před měsícem tyto změny podpořil ukrajinský parlament v prvním čtení a koncem ledna nebo na počátku února by to mělo být schváleno definitivně. To je velmi důležité. Ukrajina má velmi těsnou spolupráci s EU, s níž máme asociační dohodu, bezvízový styk a tak dále,“ poznamenal také velvyslanec. A dodal, že země chce také dosáhnout kritérií pro přijetí do NATO. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

sabotáž?

Nemyslíte, že kdybyste netajil svůj zdravotní stav, nemyslím podrobnob diagnózu, ale před volbami jste sám říkal, že to máme právo vědět, tak by se tím ani Senát nezabýval? A proč to chcete řešit teď, vic jak půl roku poté, když jsou tu mnohem závažnější problémy a kousek od nás zuří navíc válka?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

USA Ukrajinu podporují dál. Ale nechtějí, aby se jim to vrátilo. Jozef Lenč o chybách velmocí

11:32 USA Ukrajinu podporují dál. Ale nechtějí, aby se jim to vrátilo. Jozef Lenč o chybách velmocí

Politolog Jozef Lenč tvrdí, že Západ nemůže akceptovat protiprávní územní zisky Ruska na Ukrajině, š…