Putin je zoufale neúspěšný. Pokud nezemře nebo ho nesvrhnou, nic se nezmění, říká expert na Rusko Romancov

30.12.2014 8:11

Vladimir Putin je zoufale neúspěšný politik, nesplnil takřka nic, co při svém posledním nástupu do prezidentské funkce v roce 2012 slíbil. Rusko reformy potřebuje, ale pokud nedojde k palácovému převratu nebo Putin nezemře, zřejmě k nim nedojde. A Západ by neměl Rusku ustupovat. Jediné, čemu Rusové rozumí, je síla. Tak hodnotí poslední vývoj kolem euroasijské velmoci politický geograf a geopolitik Univerzity Karlovy Michael Romancov.

Putin je zoufale neúspěšný. Pokud nezemře nebo ho nesvrhnou, nic se nezmění,  říká expert na Rusko Romancov
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Michal Romancov
reklama

Prezident Vladimir Putin v nedávném projevu k národu uznal, že ruské elity stojící v čele euroasijské velmoci v posledních dvaceti letech udělaly chybu, když nedbaly na diverzifikaci ekonomiky. Nastal tedy okamžik, kdy lidé v čele země budou schopni přikročit k reformám? Geopolitik Romancov si to nemyslí.

„O změnách pořád jen mluvili, ale nikdy žádné velké neudělali. Spousta lidí tvrdí, že je Putin geniální stratég, ale podívejte se na jeho výsledky. Když se potřetí stal prezidentem, tak přišel s takzvanými květnovými nařízeními, co vše se musí změnit. Teď se dělal audit těchto nařízení, a když pominu, že spousta bodů časem vypadla, tak platí, že se nepovedlo naplnit 80 procent ustanovení, která zůstala. Putin je zoufale neúspěšný politik,“ uvádí Romancov v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Modernizace podle něj Rusko v krátkém horizontu schopno není. Aby toho bylo schopno, muselo by prý v prvé řadě provést strukturální reformy, které zasáhnou až do nejvyšších pater. Jinak řečeno, ve vědě je nemožné modernizovat, je-li země řízena autoritativně jedním člověkem. Pokud tedy nedojde k palácovému převratu nebo Putin nezemře, Romancov nevěří, že začnou reformy.

Evropská unie není v očích Rusů hodna respektu

K Rusku se podle geopolitika Univerzity Karlovy musíme chovat pevně, protože jinak nás bude vnímat jako slabé. „Pokud nyní dáme najevo, že nejsme ochotni riskovat spor, když teď změkčíme sankce, zaděláváme si na velký problém. Putinovi prostě nemůže projít to, co udělal na Ukrajině a na Krymu,“ míní Romancov s tím, že dialog je součást západní politické kultury, ale Rusko její součástí není.

„Největší problém je, že Rus vypadá jako Evropan. Za tou fasádou je však zcela jiný typ myšlení. A všichni lidé, kteří se v Rusku vyznají, říkají, že jediné, čemu Rusko rozumí a respektuje, je síla. Tam nejde o to, že by se nás nutně museli bát. Ale platí, že jsou ochotni a schopni mluvit s respektem jen s tím, kdo je v jejich očích toho respektu hoden,“ soudí Romancov.  

Do této kategorie podle něj spadají třeba Spojené státy. Rusové do počítají i Čínu, i když se u toho prý kroutí.  A pak už nikoho. „Evropská unie zatím v jejich očích respektu hodna není. Kdyby se toto podařilo změnit, tak by to byla nejlepší věc jak pro Rusko, tak pro Evropskou unii. My si prostě musíme získat jejich respekt,“ má Romancov jasno. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš: Z EU máme 809 miliard, na dividendách pryč 3227 miliard. Odpočítejte nám to! Skandální, návrh Macrona. Zde jsou fakta

8:20 Babiš: Z EU máme 809 miliard, na dividendách pryč 3227 miliard. Odpočítejte nám to! Skandální, návrh Macrona. Zde jsou fakta

Předseda vlády Andrej Babiš prý tentokrát zcela výjimečně natočil hned dvě videa, která odstartoval …