Putin má dle bývalého poradce CIA plán, jak zvrátit výsledky ukrajinských voleb. Zaměří se prý na Jaceňuka

29.10.2014 12:05

Politický analytik Paul A. Goble tvrdí, že ani po volbách nemá Ukrajina zdaleka vyhráno. Ruský prezident Vladimir Putin se prý bude i nadále snažit zemi škodit a zvrátit její cestu do evropských struktur.

Putin má dle bývalého poradce CIA plán, jak zvrátit výsledky ukrajinských voleb. Zaměří se prý na Jaceňuka
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Anketa

Vadí vám, že si režisér Robert Sedláček přišel převzít vyznamenání od Zemana v tričku a mikině?

86%
14%
hlasovalo: 8428 lidí

„I když Putin nedokázal narušit ukrajinské volby, zajistit podporu proruským kandidátům ani vyprovokovat Ukrajince k hlasování pro extremisty, bude se i nadále snažit zvrátit evropský kurz Ukrajiny. Přitom v mnoha ohledech si za výsledky hlasování může sám. Anexe Krymu sjednotila Ukrajince jako nikdy před tím. Dalo by se s notnou dávkou ironie říci, že Stalin byl vzhledem k připojení dalších území k Ukrajině největším budovatelem ukrajinského státu a Putin zase největším budovatelem ukrajinského národa," tvrdí Goble.

„Podobně se na celou věc dívá i Vitalij Portnikov na serveru Profile.ru ve svém článku nazvaném Díky Putinovi za radu. Ale Putinova nechtěná role budovatele ukrajinského národa však ještě není u konce. Ruský prezident má stále ještě v rukávu několik es, díky čemuž může rozehranou partii v ukrajinském parlamentu i ukrajinských městech dovést do vítězného konce," míní Goble.  

„Je velmi pravděpodobné, že Putin, který rozhodně nemůže být spokojen s výsledky ukrajinských voleb, již přemýšlí, jak by své karty co nejlépe využil. Ve svém komentáři zveřejněném na ruském serveru Grani.ru publicista Boris Sokolov uvažuje, co Putin podnikne v rámci současného ukrajinského politického systému a především, jaké budou jeho kroky jdoucí proti němu," píše Goble.  

Sokolov poukazuje na to, že nový ukrajinský parlament bude mít jen velmi málo prorusky orientovaných poslanců a ti nebudou mít prakticky žádný vliv na činnost vlády. Moskva se však podle něho bude jistě pokoušet vyvolávat osobní konflikty mezi politickými špičkami v zemi, tak jako se to dělo mezi Juščenkem a Tymošenkovou v nedávné minulosti. „Putinův cíl je zřejmý, dostat k moci opět Janukovyče," píše Sokolov.  

Celý článek v angličtině najdete ZDE.

Podle Sokolova se bude snažit Moskva dělat vše pro to, aby došlo mezi Porošenkem a Jaceňukem k zásadnímu rozkolu. To by mohlo vést k utlumení aktivity ukrajinského parlamentu i vlády a země by byla opět uvržena do chaosu. „Stejně tak není důvod se domnívat, že by Putin v případě potřeby váhal s vojenskou intervencí," míní Sokolov.

„Moskva se bude podle Sokolova snažit oslabit vliv premiéra Jaceňuka, který na rozdíl od Porošenka zaujímá vůči Moskvě tvrdší přístup. Jaceňuk se totiž netají s názorem, že v dohledné době se nepodaří najít kompromis, který by byl přijatelný pro obě strany," připomíná Goble.  

Podle Sokolova je však přibližně polovina nových poslanců nějakým způsobem spojena s majdanskými protesty. „Proto zde existuje velká naděje, že nepřipustí, aby je Putin rozdělil a oni se obrátili proti sobě. Pouze jejich soudržnost může Ukrajině zajistit nastartování reforem a opětovné získání územní celistvosti," domnívá se Sokolov.  

„Bohužel Sokolov zapomíná na to, že mnoho západních politiků by rádo v jednání mezi Kyjevem a Moskvou vidělo dosažení kompromisu. Tito lidé tedy budou požadovat, aby Ukrajina přikročila k některým ústupkům, což by zemi mohlo uvrhnout do chaosu. Tedy přesně v to, co Putin doufá," poukazuje Goble.  

Pouze úzká spolupráce ukrajinských demokratů a demokratů ze Západu může podle názoru Gobleho Putinovi zabránit v dosažení jeho cílů. „Vytvořit takové spolehlivé a vzájemně se podporující společenství však nebude snadné, vzhledem k tomu, že Putin již ukázal, že je připraven použít silové řešení, včetně brutální vojenské agrese," varuje Goble.  

Paul A. Goble je americký politický analytik se specializací na SSSR a Rusko. V minulosti působil mimo jiné jako poradce americké vlády pro oblast vztahů s Ruskem a rovněž jako analytik v CIA. Je autorem více než 150 článků zabývajících se etnickými a národnostními tématy v zemích bývalého Sovětského svazu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

22:15 „Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

Herečka Tereza Ramba byla hostem v rozhovoru Prostoru X. Řeč byla o sexismu ve filmovém průmyslu, ma…