Putin neměl radost z toho, když musel obsadit Krym. Donutil ho Západ, prohlásil Václav Klaus

30.11.2015 21:56

Podle exprezidenta Václava Klause donutil Západ prezidenta Ruské federace Vladimira Putina k obsazení Krymu. Někdejší premiér a předseda ODS je přesvědčen, že Putin z Krymu rozhodně neměl radost. V rozhovoru pro slovenský server Aktuality.sk také prozradil, že si za současnou migrační krizi Evropa může sama.

Putin neměl radost z toho, když musel obsadit Krym. Donutil ho Západ, prohlásil Václav Klaus
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprezident Václav Klaus

„Putin se rozhodně neradoval, když musel obsadit Krym. Byl k tomu donucen kroky Západu. Říkám tomu vynucený tah,“ řekl Klaus, který právě dopsal svou novou knihu.V celém rusko-ukrajinském konfliktu je podle něho Rusko nechtěným účastníkem a rozhodně není hlavním hybatelem.

Český exprezident se ale vyjádřil i k migrační krizi. Podle něho za ni nemůže ani Blízký východ, ani severní Afrika, nýbrž Evropa a celý Západ. „V zemích severní Afriky, na Blízkém východě i v západní Asii byla špatná situace způsobená různými faktory. Jedním z nich bylo i to, že se bohužel podařilo svrhnout ustálené režimy v těchto státech například podporou arabského jara, válkou v Iráku anebo podporou boje proti Asadovi. Západ tak jednoznačně přispěl k destabilizaci v těchto regionech,“ prozradil v rozhovoru, jaký má názor na celou věc.

Rusko dokázalo, že jako jediné chce bojovat proti Islámskému státu

Sám se domnívá, že za migraci mohou právě země starého kontinentu a z krátkodobého hlediska především německá kancléřka Angela Merkelová, která sem uprchlíky dokonce vítala. Podle Klause neexistuje rychlé a krátkodobé řešení současného stavu v Evropě a v první řadě podle něj musejí vyvinout tlak na Evropskou unii jednotlivé členské státy. „Nemůžeme přece čekat, že změna přijde ze shora, z Bruselu,“ uvedl.

Exprezident rovněž přiznal, že v současnosti podporuje názory svého nástupce, Miloše Zemana. „Známe se 45 let. Ve většině věcí se absolutně rozcházíme. Na druhou stranu uznávám, že je Zeman politik, který nepropaguje názory nikoho jiného, ale hlásá jen své vlastní myšlenky. Nebojí se je vyslovit nahlas. To musím ocenit. V neposlední řadě musím vyzdvihnout jeho názor v současné situaci, kdy bojujeme o zachování identity Evropy a její civilizace. V tomto smyslu za ním stojím,“ řekl Klaus k Zemanovi, který je za své názory naopak většinou tzv. demokratických politiků kritizován.

„V Rusku žije 15 milionů až 20 milionů muslimů, čili přibližně sedmina populace Ruska. Z toho důvodu si Putin nemůže příliš vyskakovat. Určitě má z této skryté hrozby obavy, tedy nemá zájem na tom, aby podněcoval tento problém,“ řekl Klaus s tím, že podle něj navíc Rusko svým zásahem v Sýrii jasně dokázalo, že má jako jediný stát reálný zájem na boji proti Islámskému státu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

17:33 Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

Exředitel Národní galerie Milan Knížák se ve svém komentáři zamyslel nad úmrtím Karla Gotta; dění ko…