Putin odřízne Ukrajinu od moře, obává se analytik

07.04.2021 8:36

V Donbasu na jihovýchodě Ukrajiny začíná být opět horko. Rusko posílá na hranici s Ukrajinou tanky a vzkazuje světu, že si na svém území může přesouvat tanky, kam uzná za vhodné. Co může ruský prezident Vladimir Putin z přetrvávajícího napětí na Ukrajině získat? Nahlédněte.

Putin odřízne Ukrajinu od moře, obává se analytik
Foto: Reprofoto: 1tv.ru
Popisek: Vladimir Putin.
reklama

Na východě Ukrajiny znovu narůstá napětí. Ruská armáda stahuje jednotky k ukrajinským hranicím a vzkazuje světu, že si může dělat, co chce. Z Ukrajiny se zase ozývá, že armáda je připravena čelit případné ruské agresi. Ukrajinský prezident Volodomnyr Zelenskyj volal 46. prezidentovi USA Joeu Bidenovi.

Anketa

Je Janek Ledecký dezinformátor?

33%
67%
hlasovalo: 8000 lidí

Válka na jihovýchodě Ukrajiny se separatisty podporovanými Ruskem trvá už 7 let. Server EUobserver nabídl možnou odpověď na otázku, proč je pro ruského prezidenta Vladimira Putina výhodné udržovat v chodu válku na jihovýchodě Ukrajiny už sedmý rok.

Ukrajinský velvyslanec při EU Mykola Točyckyj serveru EUobserver sdělil, že ruského vládce Vladimira Putina žene touha obnovit ruské impérium a dobře ví, že bez Ukrajiny to nedokáže. „Obnova ruské říše nebude nikdy dokončena bez Ukrajiny. Je to Putinův sen,“ řekl Mykola Točyckyj.

Obává se toho, že ruské jednotky mohou vyrazit na pochod hluboko do ukrajinského území. EU by podle něj dění na Ukrajině měla pečlivě sledovat.

Podle ruského bezpečnostního experta Pavla Felgenhauera by Putin mohl odříznout Ukrajinu od moře, to jest obsadit přímořská města jako je Oděsa.

Jamie Shea, někdejší zaměstnanec ve strukturách NATO, se domnívá, že Putin svým současným ukrajinským dobrodružstvím testuje, co vlastně udělá nový prezident USA Joe Biden. „Je (Amerika) připravena reagovat, nebo zachová současný stav? Zvýší, nebo sníží hrozba konfliktu americkou vojenskou pomoc Kyjevu?“ zeptal se Shea.

Současně se domnívá, že Putin nemá dost sil na to, aby vojensky získal celé území Ukrajiny. To je pro Ruskou federaci příliš drahé dobrodružství, které by tamní ekonomiku vyčerpalo.

Na druhou stranu se Ukrajina nemůže cítit úplně v bezpečí, dokud se nestane součástí NATO, EU, případně obou organizací. Tak to vidí někdejší náměstek ukrajinského ministra zahraničí Konstantin Jelisejev.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Tlupy, fotbal, policie nula." Drsné zprávy Arenbergerovi. A ještě horší

19:54 ,,Tlupy, fotbal, policie nula." Drsné zprávy Arenbergerovi. A ještě horší

Nový ministr, ale staré praktiky? Ministr Arenberger v pondělí navrhne omezení setkávání pouze na dv…