Putin prý zaostří zrak na opozičníky, kteří žijí v emigraci

19.03.2015 11:37

Publicista Ben Judah tvrdí v americkém týdeníku Newsweek, že nyní Vladimir Putin zaměří svoji pozornost na vůdce opozice žijící v Londýně. Jeho hlavním terčem je nyní spolupracovník Alexeje Navalného Vladimir Ašurkov a jeho manželka Alexandrina Markvovová.

Putin prý zaostří zrak na opozičníky, kteří žijí v emigraci
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Průvod ke dni národní jednoty v Moskvě. Zúčastnilo se ho pětasedmdesát tisíc lidí
reklama

Ašurkov byl v Rusku považován za jednoho z největších expertů na investice. Své vzdělání získal na západních univerzitách a z pozice topmanažera přešel do politiky. Z blogerské sféry do politiky také přivedl hlavní tvář ruské opozice Alexeje Navalného. Pomohl mu vytvořit profesionální tým, díky čemuž Navalnyj před lety do poslední chvíle úspěšně soupeřil o funkci moskevského primátora. Ašurkov byl nucen opustit zemi i se svojí partnerkou a matkou svého devítiměsíčního dítěte. Ruské úřady nyní kromě něj začaly stíhat i ji. „Chtějí mě potrestat za moji podporu Navalného takovým způsobem, aby od něčeho podobného ostatní odradily navždy. Nikdy před tím přitom Putin nešel po rodinných příslušnících. Chodorkovský mu za to dokonce děkoval. Nyní se však časy změnily,“ vypráví Ašurkov.

„Mnoho našich spojenců bylo rovněž nuceno opustit zemi. Týká se to např. i ekonomického poradce vlády Sergeje Gurjeva, který Navalného veřejně podporoval,“ stěžuje si Ašurkov. Navalnyj byl před několika měsíci společně se svým bratrem obviněn z toho, že způsobil záměrně škodu společnosti Yves Rocher. I když samotná společnost něco takového vyloučila, byl opoziční lídr odsouzen do domácího vězení. „My sice žijeme v Londýně, ale to neznamená, že můžeme být v klidu. Ruské úřady se snaží rozvrátit naše životy i po odchodu ze země, kdy přitom nemáme žádnou možnost zasahovat do politických záležitostí,“ říká Ašurkov. Obává se zejména toho, že by jej mohly britské úřady vydat zpátky do Ruska.

celý text v angličtině najdete ZDE

Ruské úřady totiž oznámily, že požádají Interpol, aby zatkl paní Markvovovou. To je podle Judaha hojně používaná taktika Kremlu. Podobně postupoval i v případě Billa Bowdera či advokáta Sergeje Magnitského. „Pokud k tomu dojde ještě předtím, než skončí proces související s naší žádostí o azyl ve Velké Británii, tak se skutečně může stát, že bude moje manželka zatčena a poté předána ruským úřadům. To je přesně jejich cíl. Chtějí všem dalším kritikům režimu vzkázat, že se před nimi neschovají nikde na světě,“ vyjadřuje své obavy Ašurkov. Jeho partnerka Markvovová říká, že její život nyní připomíná psychologický thriller. „Nikdy bych nečekala, že moje osoba může v Kremlu zaměstnávat tolik lidí. Na mém případu pracuje celý tým vyšetřovatelů. Pokud Interpol akceptuje jejich žádost, může mě Británie vydat do Ruska,“ sděluje paní Alexandrina.

„Stát se nepřítelem státu je podivné, absurdní a vlastně tak trochu surrealistické. Obvinění proti mně jsou naprosto fantasmagorická. Prý jsem měla tajně financovat opoziční hnutí, k čemuž jsem údajně skrze svoji firmu měla odcizit veřejné peníze. Jsem podle nich agentem i nepřítelem zároveň,“ vypráví s hořkým úsměvem bývalá televizní moderátorka a výtvarnice. Podle jejích informací se podařilo Kremlu najít způsob, jak ztrpčovat život liberální inteligenci v zemi. „Mohou k výslechu předvolat prakticky všechny spisovatele či umělce, se kterými jsem přišla do styku, když moje společnost organizovala četné literární festivaly. Často jde o lidi ve vyšším věku a já se obávám, aby se jim při takovém psychologickém nátlaku něco nestalo,“ míní Markvovová.

Ašurkov tvrdí, že nečekal, že se Kreml tak zostra pustí do opozice. „Poprvé jsme si uvědomili, že jsme ve vážném nebezpečí loni v březnu, když do našeho moskevského bytu vtrhlo deset mužů v černých uniformách. Alexandrina byla tehdy v osmém měsíci těhotenství a oni nás přesto oba dva vzali k výslechu na policejní stanici. Navíc s sebou měli kamery a záznam se ihned objevil ve vysílání státem vlastněných médií. Putinův režim udělal skutečně rázný krok směrem k represím,“ konstatuje Ašurkov. Po této zkušenosti se rozhodli oba partneři i s dítětem v červenci 2014 požádat o azyl ve Velké Británii.

Ašurkov se osobně znal s Borisem Němcovem. Naposledy se setkali loni v dubnu v Izraeli. Němcov tehdy prý mluvil o tom, že vůdce Čečenska Ramzan Kadyrov má v plánu nechat zavraždit Michaila Chodorkovského. Rovněž se mu svěřil s obavami, že se brzy někdo pokusí zavraždit i jeho. „Nevěřím tomu, že by v jeho vraždě neměla alespoň částečně prsty ruská tajná služba. Těžko říci, jestli s tím má něco společného přímo i sám Putin,“ komentuje Ašurkov a doufá, že jejich exil ve Velké Británii bude pouze dočasný. „To, jak je Putin vyděšený z našeho boje proti korupci a občanského aktivismu dokazuje, jak moc je stávající režim křehký a nestabilní. Jsem přesvědčen, že to jednou musí skončit,“ říká s optimismem Ašurkov.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…