Putin vyhazuje přátele, místo nich povyšuje sluhy, píše Luboš Palata

16.08.2016 7:39

Ruský prezident Vladimir Putin nahrazuje přátele sluhy. A posiluje si moc. O tom píše v dnešní MF Dnes redaktor Luboš Palata. Podle jeho slov totiž způsob odchodu mocného šéfa Putinovy prezidentské kanceláře Sergeje Ivanova ukazuje, že Kreml funguje tajemně. Prý skoro jako ze Sovětského svazu.

Putin vyhazuje přátele, místo nich povyšuje sluhy, píše Luboš Palata
Foto: kremlin.ru, tan
Popisek: Vladimir Vladimirovič Putin, prezident Ruské federace

Změna na pozici šéfa prezidentské administrativy je obestřena záhadou. Ivanov, který byl vedle Putina už skoro třicet let, prý odešel koncem minulého týdne na vlastní žádost. Nyní prý bude zastávat funkci zvláštního zástupce pro ekologii. Mnozí komentátoři však rozjeli spekulace o nedobrovolném odchodu, a to poté, co viděli Ivanovův výraz při loučení s Putinem. 

Jako možný motiv odvolání pak uvádějí nepříliš přátelský vztah Ivanova s premiérem Dmitrijem Medveděvem. „Jiní odborníci na ruskou politiku ale poznamenávají, že více než čtyři roky v tak exponované funkci (Ivanov je v tomto rekordmanem) jsou až dost,“ podotýká Palata. 

Jak však uvedla například komentátorka RFE/RL Elena Rykovcenová, Rusko je odkázáno pouze na dohady. S tím souhlasí politický analytik Sergej Mitrochin, který situaci přirovnává k sovětským časům. „Tehdy se uvádělo, že kremlologie je hádání z kávové sedliny,“ uvedl. 

Ivanov však není první, kdo odchází z Putinovy blízkosti. Putin například nyní vyměnil některé gubernátory za mladší, poslušné technokraty. Německý týdeník Der Spiegel situaci v Rusku okomentoval následně tak, že Putin se cíleně zbavuje starých přátel a nahrazuje je svými sluhy. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO+VIDEO Debile, dobytkové, hovada, táhni do... Janu Hamáčkovi se přihodilo něco, z čeho lehnete smíchy

8:37 FOTO+VIDEO Debile, dobytkové, hovada, táhni do... Janu Hamáčkovi se přihodilo něco, z čeho lehnete smíchy

Předseda ČSSD Jan Hamáček se na svém facebookovém profilu omluvil svému sousedovi za chování štábu Č…