Putin vyzval k odkladu referend na Ukrajině, radikálové to zváží

07.05.2014 19:04

Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyzval ukrajinské separatisty, aby odložili referenda o samostatnosti Doněcké a Luhanské oblasti plánovaná na tuto neděli. Prohlásil, že radikálové by tento krok měli odložit na pozdější dobu, až pro něj budou vytvořeny podmínky. Separatisté v první reakci slíbili, že návrh zváží. Rozhodnout se chtějí ve čtvrtek.

Putin vyzval k odkladu referend na Ukrajině, radikálové to zváží
Foto: www.kremlin.ru
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin
reklama

„Prosíme představitele jihovýchodu Ukrajiny, stoupence federalizace země, aby odložili referendum naplánované na 11. května letošního roku," prohlásil Putin. V referendu měli obyvatelé Doněcké a Luhanské oblasti odpovědět na dotaz, zda souhlasí se státní samostatností „lidových republik", které doněčtí a luhanští separatisté vyhlásili.

Putin oznámil, že přikázal ruským jednotkám stáhnout se z míst „vojenských cvičení" při ukrajinských hranicích

Separatisté jsou ochotni Putinův návrh zvážit, vysloví se k němu nejspíš ve čtvrtek, řekl agentuře RIA-Novosti mluvčí doněckých radikálů Roman Ljagin. Jeho slova potvrdil agentuře Reuters vůdce „Doněcké lidové republiky" Denis Pušilin. „Projednáme to zítra (ve čtvrtek) na našem lidovém shromáždění. Prezidenta Putina si hluboce vážíme. Považuje-li to (odklad referenda) za nezbytné, budeme o tom pochopitelně diskutovat," uvedl.

Putin se vyslovil i k připravovaným ukrajinským prezidentským volbám, které jsou naplánovány na 25. května. „Samy o sobě jsou volby krokem správným směrem," řekl prezident. „Nic ale nerozhodnou v případě, že Ukrajincům nebude jasné, jak budou zaručena jejich práva po prezidentských volbách," dodal.

Putin oznámil, že přikázal ruským jednotkám stáhnout se z míst „vojenských cvičení" při ukrajinských hranicích. Podle západních vojenských zdrojů je v pohraničí soustředěno 40.000 ruských vojáků.

Klíčem k ukončení ukrajinské krize je podle ruského prezidenta přímý dialog mezi vzbouřenci a kyjevskou vládou

Ruský prezident důrazně odmítl tvrzení západních politiků, že klíč k řešení ukrajinské krize drží v ruce Moskva. „Je to úskok našich západních partnerů, kteří situaci sami přivedli do slepé uličky. Odpovědnost nesou i oni," konstatoval šéf Kremlu.

Klíčem k ukončení ukrajinské krize je podle ruského prezidenta přímý dialog mezi vzbouřenci a kyjevskou vládou. Putin v této souvislosti uvedl, že souhlasí s návrhem německé spolkové kancléřky Angely Merkelové na uspořádání rozhovorů u kulatého stolu, jehož by se zúčastnily všechny zainteresované strany.

Putin dnes komentoval situaci v sousední zemi po rozhovoru s šéfem Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Didierem Burkhalterem. Švýcarský politik po jednání oznámil, že OBSE v nejbližších hodinách navrhne „cestovní mapu" řešení ukrajinské krize. Návrh předá všem čtyřem stranám, které se zúčastnily dubnové ministerské konference o Ukrajině, tedy kromě kyjevského vedení i Rusku, Evropské unii a Spojeným státům.

Putin v reakci na Burkhalterova slova novináře ujistil, že Moskva vynaloží maximum úsilí k vyřešení ukrajinské krize. K mezinárodním snahám o uvolnění situace podle prezidenta Rusko zaujme „co nejpozitivnější postoj".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčou

20:54 A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčou

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov vidí v koronavirové pandemii pro Česko př…