Putinova řeč nadchla ruské komentátory, zato reakce Donbasu...

4. 12. 2014 20:51

Nadšený aplaus ruských médií i politiků vyvolal dnešní parlamentní projev prezidenta Vladimira Putina, v němž bilancoval politiku Kremlu s důrazem na stav ekonomiky a ukrajinskou krizi. Ruská zpravodajská televize Rossija 24 ještě před zahájením Putinovy řeči označila projev za „poselství shůry", podle ruských poslanců šéf Kremlu narýsoval perspektivu bezpečného a úspěšného rozvoje země. Povstalci na Donbasu ale na Putinův projev reagovali chladně.

Putinova řeč nadchla ruské komentátory, zato reakce Donbasu...
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin
reklama

Podle poslankyně za kremelskou stranu Jednotné Rusko Iriny Jarové je zřejmé, že Rusko bude pod Putinovým vedením bezpečné, úspěšné, otevřené, vstřícné, samostatné a svrchované. „Je přirozené, že prezident v nynější geopolitické situaci věnoval tolik pozornosti bezpečnostním otázkám. Znovu potvrdil, že jednat s Ruskem z pozice síly je nemožné a zbytečné," řekla Jarová agentuře TASS. Putin prý hovořil k celému národu a zároveň ke každému občanu zvlášť.

  • Více z Putinova projevu ZDE.

Krym zdrojem duchovní moci

Mnoho ruských poslanců sdílí Putinovo přesvědčení o nutnosti posílit ozbrojené síly. „Díky značným zbrojním výdajům bude armáda ještě mohutnější. Musíme svůj dům vybudovat pevný," konstatoval člen branného výboru Státní dumy Viktor Zavarzin. Připomněl, že do roku 2020 má armáda dostat výzbroj za 23 miliard rublů (9,4 miliardy Kč). „Rusko znovu dokazuje světu, že je velkou mocností," řekl Zavarzin.

Podle mínění ředitele Ústavu ruských dějin Akademie věd Jurije Petrova je zdrojem ruské mocenské velikosti Krym, který Moskva v březnu anektovala. „Je to duchovní zdroj formování ruského státu a významná součást ruských dějin. Díky Krymu se Rusko stalo jednou z nejkulturnějších zemí světa," řekl Petrov ruským novinářům.

Puitin chce vládnout za každou cenu, míní Kasparov

Proruští radikálové na východě Ukrajiny, kteří zábor Krymu chápali jako předstupeň odtržení celého Donbasu, přijali Putinovu řeč chladně. „Projev jen potvrdil pokračování dřívější politiky, jejíž podstatou je odkládání věcí na potom," řekl separatistické agentuře Novorossija komentátor Boris Rožin. „Značná část řečeného nesnese střet s reáliemi nové etapy studené války," soudí Rožin.

Podle šachového šampiona Garriho Kasparova, zarytého Putinova odpůrce, je prezidentův program jednoduchý - za každou cenu se udržet u moci. „Je to program diktátora, který pro podporu svých pravomocí vždy potřebuje mytické argumenty. S ohledem na rostoucí sociální a hospodářskou krizi a úpadek může hrát Putin jedinou kartou, a tou je vnější agrese," řekl Kasparov v Kyjevě ukrajinským novinářům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hanba vám, vzkazuje skotský právník Kamary do ČR. Chce vydat Kúdelu, jenže to nepůjde

13:44 Hanba vám, vzkazuje skotský právník Kamary do ČR. Chce vydat Kúdelu, jenže to nepůjde

Skotská policie připravuje podklady pro obvinění slávistického fotbalisty Ondřeje Kúdely ze zločinné…