Putinovi nic nehrozí, má plyn. Ukrajině nepomůžeme, smutní Ondřej Neff

05.01.2022 14:44 | Glosa

Spisovatel Ondřej Neff klidní obavy, že by při útoku Ruska na Ukrajina mohla vypuknout jaderná válka. Situace velmocí s jadernými zbraněmi je podle něj patová a všichni jsou si toho dobře vědomi. Ani Spojené státy, ani na ruském plynu závislá Evropská unie by podle Neffa Ukrajině na pomoc nepřišly a tak si prý Putin v zásadě může dělat co chce.

Putinovi nic nehrozí, má plyn. Ukrajině nepomůžeme, smutní Ondřej Neff
Foto: wikipedia.org
Popisek: Ondřej Neff

Neff se nad hrozbou jaderného konfliktu zamýšlí ve svém komentáři na serveru Neviditelný pes v závislosti na pondělní dohodě jaderných velmocí o odmítnutí jaderného konfliktu. „Jako studená sprcha zapůsobila na mnohé z nás zpráva z pondělka, že se pět velmocí dohodlo, že je třeba zabránit jaderné válce. Studená sprcha určitě pro toho, kdo se jako dítě učil ve škole lehat nohama směrem k epicentru výbuchu a někdy nebyla k dostání sůl, protože lidi si mysleli, že střecha posypaná solí je ochrání proti radioaktivitě,“ píše Neff a ptá se, o jaké jaderné válce je to vlastně řeč.

Anketa

Má ministr vnitra Vít Rakušan vaši důvěru?

1%
98%
hlasovalo: 25331 lidí

Podle Neffa je zřejmé, že proklamace byla přijata v souvislosti s napětím na rusko-ukrajinské hranici a možného útoku ruské armády na Ukrajinu. Ve skutečnosti se ale svět prý nemusí jaderného konfliktu obávat. „Skutečnost je taková, že světový mír (s odhlédnutím k lokálním masakrům) je zajištěn atomovým patem a že ze zpětného historického pohledu možná za mír opravdu vděčíme americkým levičákům, kteří podstrčili tajemství atomové bomby Stalinovi. Ten pat trvá a platí pro všechny reálné i ze setrvačnosti titulované velmoci,“ má jasno spisovatel.

To ovšem neznamená, že se nemůže situace na Ukrajině vyhrotit, vše prý má ve svých rukách ruský prezident Vladimir Putin. „Pod svícnem jaderného patu se ale může v přítmí stát cokoli, včetně agrese Ruska proti Ukrajině. Důvod je nabíledni. Rusko je ten, kdo je ochoten ty tanky nasadit. Ukrajina taky, ale má jich málo. Západní Evropa je totálně vojensky bezvýznamná a Amerika už prohrála v posledních 75 letech od svého posledního nesporného vítězství tolik válek, že je nepravděpodobné, že se pustí do dalších dobrodružství. Navíc se vše vyvinulo tak, že se Evropa zavázala k totální závislosti na dodávkách ruského plynu,“ tvrdí Neff s tím, že Ukrajině by ve válečném konfliktu žádné cizí armády přímou cestou nepomáhaly.

„Takže vyhlídka do úvodu roku 2022: jestli bude válka s Ruskem, tedy jestli bude válka na rusko-ukrajinské hranici, záleží absolutně a bezvýhradně na vůli nebo nevůli ruského cara Vladimíra Putina. Vážného vojenského protivníka nemá, ekonomických sankcí se nemusí bát, protože má ruku na kohoutku plynu,“ píše Neff. Vše prý bude záležet jen na Putinovi.

Reálně podle něj Ukrajině hrozí, že bude „finlandizována“, tedy že se dostane do podvoleného postavení k Rusku, ale zachová si svou zdánlivou neutralitu. „Finlandizace je politický pojem z doby studené války. Finsko, které hrdinně bojovalo proti Stalinovi a pak vlažně podporovalo Hitlera na východní frontě, souhlasilo za dob studené války s jakýmsi stavem podvolené neutrality a bylo mu dovoleno rozvíjet kapitalistickou prosperitu a kontrolovaně svobodný politický systém. Bylo to v jistém smyslu potupné, ale Finům to zajistilo skvělý prosperující život,“ vysvětluje Neff s dodatkem, že prosperující život si Finové zajistili svými schopnostmi, ruská agrese jim k tomu nepomohla.

Neff je kritický ke snahám NATO, aby se Ukrajina nebo Gruzie přidaly do společenství. „Nabídka nenabídka členství v NATO pro Ukrajinu a Gruzii byl mimořádně špatný nápad. Současný stav, který vyvěrá do absurdní proklamace, že je třeba zabránit atomové válce, je důsledek tohoto nesmyslu. Jak z toho vycouvat je úkol pro diplomaty, aby nikdo neztratil tvář,“ uzavírá Neff s tím, že si za současné napětí na Ukrajině mohou všechny mocnosti samy.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Jak se vám se Svobodou jedná?

Zdá se, že má problém se s ostatními dohodnout. Za mě je to strašně arogantní člověk, osobně ho sice neznám, ale když ho vidím, tak na mě působí jak červený hadr na býka

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sirotčí“ Šojdrová se obula do Ivana Davida. Když neví, má prý mlčet

21:14 „Sirotčí“ Šojdrová se obula do Ivana Davida. Když neví, má prý mlčet

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) se na svém twitterovém profilu vymezila proti ruské dezin…